• 2012 – Native Women’s Resource Centre
  • 2011 – Rob Lackie, Aboriginal Sport and Wellness Council of Ontario
  • 2010 – Kenn Richard; Angela Connors
  • 2009 – Kimberly Murray
  • 2008 – Yvette Nolan, Native Earth Performing Arts; Metis Artists Collective
  • 2007 – Vern Harper
  • 2006 – Eileen Antone
  • 2005 – Simon McNichol; William Schmudt, Native Learning Centre; Frank Keesickquayash, Toronto Council Fire Native Cultural Centre
  • 2004 – Sandra Laronde; Bear
  • 2003 – Gus Ashwasega; Ruth Ann St. Cyr; Andre Morriseau

  • 2012 – Archie Allison, Access and Awareness
  • 2011 – Ruth Stackhouse, Friendly Spoke Threatre Band
  • 2010 – Catherine Leitch; Asif Syed; Centennial College, START Smart Program
  • 2009 – Birchmount Bluffs Neighbourhood Centre; Committee for Accessible AIDS Treatment (CAAT); John Rae
  • 2008 – Ryerson University and the Royal Ontario Museum; Centre for Independent Living in Toronto (CILT), INC.
  • 2007 – Parkdale Activity Recreation Centre
  • 2006 – Best Buddies/Vrais Copains Canada; Ontario Track 3 Ski Association
  • 2005 – Fenwick Bonnell, Argonaut Rowing Club; Scott Southwell, Community Head Injury Resource Services; Frances Cowley or Arlene Patterson, VoicePrint Canada
  • 2004 – William Brown; William Meidler; Ing Wong-Ward
  • 2003 –  Michelle Amerie; Lembi Buchanan; Ethno-Racial People with Disabilities Coalition of Ontario (ERDCO)
  • 2002 – Brian Keown; David Lepofsky
  • 2001 – Carolyn Lemon; Frank Prospero
  • 2000 Jeff Adams; Wayne Christopher Burgess; Ontario Council for Alternative Businesses
  • 1999 – Link-Up Employment Services
  • 1998 – New Visions Homes for Children and Adolescents
  • 1997 – The Great Lake Race for Charity-Community Centre 55
  • 1996 – Workers’ Compensation Board; Canadian Council on Rehabilitation and Work
  • 1995 – Pegasus Community Project
  • 1994 – Kids on the Block Parent Puppet Program
  • 1993 – Davenport-Perth Neighbourhood Centre
  • 1992 – Play and Learn
  • 1991 – Student Administrative Council of the University of Toronto
  • 1990 – The Radio Connection
  • 1989 – Toronto with Ease
  • 1988 – Independence Afloat
  • 1987 – Windward Housing Co-op
  • 1986 – Queen’s Quay Terminal
  • 1985 – Metro Toronto Convention Centre
  • 1984 – Toronto Eaton Centre
  • 1983 – Roy Thomson Hall

  • 2012 –  Carolyn Egan, Immigrant Women’s Health Centre; Ceta Ramkhalawansingh, City of Toronto (retired) and MATCH International
  • 2011 – Liliana Angarita, Canadian Human Rights Organization
  • 2010 – Cindy Gowan, YWCA; Tam Goossen; Tonika Morgan
  • 2009 – Ann Buller, Sonja Greckol
  • 2008 – Heather McGregor, Deena Ladd
  • 2007 – June Larkin, Helen Liu, Beverley Wybrow
  • 2006 – Dr. Parvathy Kanthasamy, Marcie Pointe, Virginia J. Rock
  • 2005 – Vivien Green, Marilda Tselepis
  • 2004 – Zanana Akande, Nora Currie, Loly Rico
  • 2003 – Dr. Bonnie Burstow, Filomena Carvalho, Margaret Murray
  • 1997 – Nora Shankar
  • 1996 – Louise Binder; Gerda Wekerle
  • 1995 – Reggie Modlich
  • 1994 – Cornelia Soberano
  • 1993 – Noemi Garcia, Barbara Kilbourn; Ina Andre, Joan Clayton
  • 1992 – Kay Parsons, Brigitte Witkowski
  • 1991 – Liz Stimpson, Anne Mason Apps, Josephine Grey
  • 1990 – Gertrude MacDougall, Antonia Maximino
  • 1989 – Beverly Hine, Joanne Doucette
  • 1988 – No award given
  • 1987 – Karen Ciupka, Joy Reid, Carmencita Hernandez
  • 1986 – Akua Benjamin, Frieda Forman, Dorothy Rogers
  • 1985 – Judith Ramirez
  • 1984 – Kay Gardner
  • 1983 – Elizabeth Greaves
  • 1982 – Mary O’Brien
  • 1981 – Doris Anderson
  • 1980 – Vicki Trerise

  • 2012 – Martine Stonehouse, Trans Lobby Group
  • 2011 – David Kelley, LGBTQ & HIV/Aids Counselling Services, Family Service Toronto
  • 2010 – Andre Goh, Gay Asian Toronto (GAT)
  • 2009 – John Campey
  • 2008 – Anna Willats
  • 2007 – Rupert Raj; Deb Parent; Central Toronto Youth
  • 2006 – Parents, Families, Friends of Lesbians and Gays; Richard (Dick) Moore
  • 2005 – Doug Kerr and Beth Jordon, The Lesbian and Gay Community Appeal; Matthew Perry, Supporting Our Youth; Jeffrey White, The Triangle Program
  • 2004 – Martin Bourgeois; Susan Gapka; Pride Toronto
  • 2003 – Rev. Brent Hawkes; LGBiYouthLine; TEACH

  • 2012 Teferi Adem, Human Rights and Race Relations Consultant
  • 2011 – Leonard A. Braithwaithe Q.C., former MPP (Etobicoke) and first Black-Canadian elected to parliament in Canada
  • 2010 – Dr. Alvin Curling and Hon. Roy McMurty; Arnold Minors; Courtney E. Betty, former Crown Attorney at the Department of Justice
  • 2009 – Scadding Court Community Centre; Adrienne Shadd; Paul Nguyen
  • 2008 – George Elliott Clarke; Avvy Go; Carl James
  • 2007 – Afua Cooper; Anne Gloger; Kevin Lee
  • 2006 – Douglas Stewart
  • 2005 – Matthew Lee and Lele Truong, Chinese Canadian National Council Toronto Chapter; Akwatu Khenti
  • 2004 – Lillian Allen; Naheed Dosani; Immigrant Women’s Health Centre
  • 2003 – Pramilla Aggarwal; Dr. George Sefa Dei
  • 2002 – Jehad Aliweiwi; Michael “Pinball” Clemons; Lillian McGregor
  • 2001 – Murphy Browne; Francisco Rico-Martinez
  • 2000 – Frances Sanderson
  • 1999 – Rosemary Sadlier
  • 1998 –  Antoni Shelton; Sharryn Aiken Putt
  • 1997 – Jim Putt
  • 1996 – Lisa Cherniak; Hughgo J. Extavour
  • 1995 – J. Gerald Rose; Mendelson Joe
  • 1994 – No award given
  • 1993 – Gloria Fallick
  • 1992 – Audi Dharmalingam
  • 1991 – Peter Sealy; Terry Watada; Morley S. Wolfe
  • 1990 – Larry Leong