Register for upcoming consultations using the Upcoming Events table below. For instructions on how to participate in public consultations using the online tool WebEx, please visit Participate in City Virtual Events.

The City is continually working to broaden participation in city building. Are you interested in shaping Toronto’s future – how it looks, how it feels, how it moves and the opportunities it provides in terms of jobs and services to its residents? We would like to hear from you.

Here you can find information on how to provide input on proposed development applications, area-based planning studies and policy initiatives. Below is a list of upcoming community consultation events, guidance on how to participate and details on who to contact for further information.

Prior to the meeting time, you must register for the e-consultation meetings using the Webex registration links provided below.  Once you’ve registered, you will receive an email with the web link and call-in numbers to join the webinar. You will not be able to join the meeting without this information.

We encourage you to review the materials on this web page, which are intended to help you have a good experience while participating in upcoming consultations.

Thank you for your interest in planning a great city together.

Upcoming Events

Name File Number Contact Date

(YYYY-MM-DD)

Meeting Meeting Information
Improving Community Consultation in the Development Review Process N/A Michelle Drylie and Kathryn Moore 2024-03-26 In-person 6 p.m. – 8 p.m.
(Presentation at 6:30 p.m.)

Scarborough Civic Centre
150 Borough Drive
Toronto, ON
M1P 4N7
(Ground Floor, Central Rotunda)

Improving Community Consultation in the Development Review Process N/A Michelle Drylie and Kathryn Moore 2024-03-20 In-person 6 p.m. – 8 p.m.
(Presentation at 6:30 p.m.)

Etobicoke Civic Centre
399 The West Mall
Toronto, ON
M9C 2Y2
(Committee Rooms 1, 2 & 3)

Improving Community Consultation in the Development Review Process N/A Michelle Drylie and Kathryn Moore 2024-03-12 In-person 6 p.m. – 8 p.m.
(Presentation at 6:30 p.m.)

Metro Hall
55 John Street
Toronto, ON
M5V 3C6
(Third Floor, Rooms 308 & 309)

Updating Policies for Conservation and Infrastructure Projects in Parks and Open Space Areas N/A Brandon Paniccia and Kyle Fearon 2024-03-07 Register 6:30 p.m. – 8 p.m.
2630 Kipling Avenue 19 264619 WET 01 OZ Thomas Spolsky 2024-03-06 In-person

6 p.m. – 8 p.m.

Rexdale Community Hub
21 Panorama Court
Toronto, ON
M9V 4E3
(Community Room B)

87 Ethel Avenue 16 271272 WET 11 OZ Ali Meghani 2024-03-06 In-person

7 p.m. – 8:30 p.m.

David Appleton Community Centre
33 Pritchard Avenue
Toronto, ON
M6N 1T4
(Basement-level Multipurpose Accessible Room)

Improving Community Consultation in the Development Review Process N/A Michelle Drylie and Kathryn Moore 2024-03-05 In-person 6 p.m. – 8 p.m.
(Presentation at 6:30 p.m.)

North York Memorial Community Hall
5110 Yonge Street
Toronto, ON
M2N 5W4
(Ground Floor)

68 Wellesley Street East 24 109932 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2024-03-05 Register 6:30 p.m. – 8 p.m.
444-466 Eglinton Avenue West 23 127502 NNY 08 OZ Valeria Maurizio 2024-02-28 Register 6:30 p.m. – 8 p.m.
49-59 Lawrence Avenue East 23 119635 NNY 15 OZ Amie Chung 2024-02-28 Register 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
467-479 Wellington Street West and 33 Draper Street 22 179828 STE 10 OZ George Pantazis 2024-02-27 Register 6 p.m. – 7:30 p.m.
Heritage Register Review: Public Information Session N/A Adrian Gamble 2024-02-26 Register 6:30 p.m. – 8 p.m.

 

Guidelines for City Planning Community Meetings

  • One voice at a time. Be direct and frame questions to specific speakers.
  • Be brief and limit yourself to one question or comment at the time, there will be other opportunities to engage.
  • Be a good listener and keep an open mind.
  • Raise hand to ask questions. For instructions on how to use the “raise hand” function refer to the Participate in City Virtual Engagement Events page.
  • Be respectful. City of Toronto is an inclusive public organization. Racist or other forms of discriminatory, prejudicial, or hateful comments and questions will not be tolerated.
  • Engage with high energy, be personable as you would in person!

What if I did not get a chance to ask my question during the meeting?

You can always send your comments and questions to the City Planning Staff or Councillor’s Office after the meeting. The contact information can be found on the notice that was sent to you and on this webpage. A member of the project team will contact you with answers to your questions.

Will the meeting be recorded? How can I have access to the recording?

Yes, the meeting will be recorded. You can contact the City Planning Staff to access the recording of the meeting.

How will Staff decide the order of participants who ask questions?

When you use the raise hand function, you will be automatically placed in a queue based on the order of who raised their hand first. The Host will unmute and call your name when its your turn to ask your question.

When the Q&A function is available in the meeting, the questions will be answered based on the order in which they were received. The Host will read your questions and may skip the ones that have already been answered.

 

Name File Number Contact Date Meeting Information
Garden + Suites Study Community Meeting 20 175353 STE 10 TM David Driedger and Allison Reid 2021-05-11 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1875 Steeles Avenue West and
1881 Steeles Avenue West
20 213392 NNY 06 OZ
19 262484 NNY 06 OZ
Stephen Gardiner 2021-05-11 6 p.m. – 8 p.m.
Jane Finch Initiative – Visioning Workshop N/A Janefinch@toronto.ca 2021-05-11 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
510-528 Yonge St & 7 Breadalbane St 20 207354 STE 13 OZ Matthew Zentner 2021-05-12 7 p.m. – 8:30 p.m.
Allen East District Plan 15 202615 NNY 10 OZ Victoria Fusz 2021-05-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Woodside Square – 1571 Sandhurst Circle N/A Yishan Liu 2021-05-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Garden + Suites Study Community Meeting 20 175353 STE 10 TM David Driedger and Allison Reid 2021-05-12 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
2-6 Teagarden Court 20 192585 NNY 18 OZ 2021-05-12 7 p.m. – 9 p.m.
1466-1500 Bayview Avenue 20 210394 NNY 15 OZ Kathryn Moore 2021-05-13 7 p.m. – 9 p.m.
564-580 Evans Avenue 14 268446 WET 06 OZ Jennifer Renaud 2021-05-13 7 p.m. – 9 p.m.
Garden + Suites Study Community Meeting 20 175353 STE 10 TM David Driedger and Allison Reid 2021-05-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
717 Church Street and 85-97 Collier Street 20 220898 STE 11 OZ David Driedger 2021-05-17 6 p.m. – 8 p.m.
401 Dundas St E 20 233607 STE 13 OZ Leontine Major 2021-05-17 7 p.m. – 9 p.m.
41-75 Four Winds Drive 20 226957 WET 07 OZ Henry Tang 2021-05-18 7 p.m. – 9 p.m.
954-958 Broadview Avenue and 72 Chester Hill Road 19 125893 STE 14 OZ Seanna Kerr 2021-05-18 7 p.m. – 9 p.m.
20 Wallasey Avenue 19 263252 WET 07 OZ Jeff Elkow 2021-05-19 6:30 p.m. – 8 p.m.
3355-3365 Kingston Road and 34 Annis Road 20 189568 ESC 20 OZ Kelly Jones 2021-05-19 6 p.m. – 7:30 p.m.
277 Wellington Street West 20 233424 STE 10 OZ Aviva Pelt 2021-05-20 7 p.m. – 9 p.m.
4926 Bathurst Street 20 219407 NNY 06 OZ Stephen Gardiner 2021-05-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
337-349 Queens Drive 2020 212119 WET 05 OZ Ira Banks 2021-05-25 7 p.m. – 8:30 p.m.
411 to 415, 636 to 646 Kennedy Rd
and 641 to 663 Danforth Rd,
3585 to 3595 St. Clair Ave East
20 211279 ESC 20 OZ
20 211392 ESC 20 OZ
20 211430 ESC 20 OZ
Rod Hines 2021-05-26 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
191-201 Sherbourne St 20 224753 STE 13 OZ Leontine Major 2021-05-26 7 p.m. – 9 p.m.
406-410 Keele St 20 233328 STE 04 OZ Catherine Jung 2021-05-26 6:30 p.m. – 8 p.m.
4415-4419 and 4421 Sheppard Avenue East 20 216675 ESC 23 OZ Samuel Baron 2021-05-27 6 p.m. – 7:30 p.m.
Yonge-St. Clair Apartment Neighbourhood Study 20 152035 SPS 00 OZ Corinna Prior 2021-05-27 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
45 Hendon Ave 20 223759 NNY 18 OZ Kelly Snow 2021-05-31 7 p.m. – 8:30 p.m.
224-240 Adelaide Street West 20 226357 STE 10 OZ Joanna Kimont 2021-05-31 7 p.m. – 9 p.m.
70 Wicksteed Avenue 21 120011 NNY 15 OZ Sarah Ovens 2021-06-01 7 p.m. – 8:30 p.m.
600 King St W 21 120904 STE 10 OZ Joanna Kimont 2021-05-27 7 p.m. – 9 p.m.
1710-1736 Bayview Avenue 20 153356 NNY 15 OZ Kathryn Moore 2021-06-02 7 p.m. – 9 p.m.
1910 Eglinton Avenue East 20 161237 ESC 21 OZ Olivia Antonel 2021-06-02 7 p.m. – 8:30 p.m.
3471 Lake Shore Boulevard West & 105 Thirty First Street 20 204828 WET 03 OZ
20 204893 WET 03 OZ
Jeff Elkow 2021-06-02 6:30 p.m. – 8 p.m.
25 Imperial St 21 115800 STE 12 OZ Robert Ursini 2021-06-03 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
875 The Queensway 20 229385 WET 03 OZ Emily Rossini 2021-06-03 7 p.m. – 9 p.m.
1001 Queen St W (CAMH) 20 102415 STE 10 SA Aviva Pelt 2021-06-15 7 p.m. – 9 p.m.
11 Pleasant Boulevard 21 117518 STE 12 OZ Corinna Prior 2021-06-10 6:30 p.m. – 8 p.m.
672 – 676 Birchmount Road Virtual Community Consultation Meeting 20 224482 ESC 20 OZ Olivia Antonel 2021-06-10 6:30 p.m. – 8 p.m.
200-230 Front Street East and & 311-351 King Street East 18 196225 STE 28 OZ Kevin Friedrich 2021-06-10 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
589 Sheppard Avenue East 20 233673 NNY 17 OZ Sarah Ovens 2021-06-10 6:30 p.m. – 8 p.m.
2683 Lawrence Avenue East – Virtual Community Consultation Meeting 20 217595 ESC 21 OZ Jeffery Sinclair 2021-06-14 7 p.m. – 8:30 p.m.
316-336 Campbell Ave 21 138108 STE 09 OZ Victoria Fusz 2021-06-15 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
6 Foxdale Court 20 234713 NNY 17 OZ Aileen Keng 2021-06-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
Bathurst Quay Neighbourhood Plan N/A Bryan Bowen 2021-06-16 7 p.m. – 9 p.m.
2116 Eglinton Ave W 21 124036 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2021-06-15 7 p.m. – 9 p.m.
36-38 Fieldway Road 20 233568 WET 03 OZ Emily Rossini 2021-06-15 7 p.m. – 9 p.m.
147 Overbrook Place 20 212771 NNY 06 OZ Kelly Snow 2021-06-17 6 p.m. – 7:30 p.m.
20 Castlefield Ave & 565 & 567 Duplex Ave 21 147901 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2021-06-17 7 p.m. – 9 p.m.
1812-1818 Eglinton Ave W 20 127937 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2021-06-22 7 p.m. – 9 p.m.
824 Sheppard Ave West 20 205918 NNY 06 OZ Kelly Snow 2021-06-22 6 p.m. – 7:30 p.m.
215 Lake Shore Boulevard East (Phase 2) 21 110243 STE 10 OZ George Pantazis 2021-06-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
380 Donlands Avenue 20 216953 STE 14 OZ Nader Kadri 2021-06-22 7 p.m. – 9 p.m.
10 Ruddington Dr 20 230695 NNY 17 OZ Philip Liu 2021-06-23 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
3400 Weston Rd & 2405 Finch Ave W 20 183834 WET 07 OZ Jeff Elkow 2021-06-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
Mount Dennis Community Consultation N/A Rory McNeil 2021-06-23 6 p.m. – 8:30 p.m.
53-55 Yonge Street 21 129226 STE 13 OZ Kevin Friedrich 2021-06-28 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
3175 – 3181 Sheppard Avenue East 20 215681 ESC 22 OZ Marian Barsoum 2021-06-28 6 p.m. – 7:30 p.m.
6035 Bathurst Street 20 233478 NNY 18 OZ Perry Korouyenis 2021-06-28 7 p.m. – 9 p.m.
3180 Dufferin Street 21 121792 NNY 08 OZ Eno Rebecca Udoh-Orok 2021-06-29 7 p.m. – 9 p.m.
71 Talara Drive 21 113721 NNY 17 OZ Marian Prejel 2021-07-07 6:30 p.m. – 8 p.m.
Keele-St. Clair Local Area Study Community Consultation #3 N/A Steven Dixon 2021-07-08 6 p.m. – 8 p.m.
2-6 Howard Park Avenue 21 146414 STE 04 OZ Jacqueline Lee 2021-07-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
558-564 Kingston Rd 21 144776 STE 19 OZ Stephanie Hong 2021-07-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
425 Lawrence Ave W 21 137662 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2021-07-12 7 p.m. – 9 p.m.
412 Marlee Ave & 281-285 Hillmount Ave  20 226085 NNY 08 OZ Ben DiRaimo 2021-07-21 7 p.m. – 9 p.m.
Changing Lanes – Information Session #1 N/A Graig Uens 2021-08-31 7:30 p.m. – 9 p.m.
Changing Lanes – Information Session #2 N/A Graig Uens 2021-09-01 1 p.m. – 2:30 p.m.
8 & 10 Talbot Street 20 196491 STE 09 OZ Bruna Nigro 2021-09-21 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1125-1137 Markham Rd and 2141 Ellesmere Rd 21 120678 ESC 24 OZ Tyler Hughes 2021-09-13 7 p.m. – 8:30 p.m.
2808-2810 Keele Street 21 138295 NNY 06 OZ Hiba Hussain 2021-09-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1423-1437 Bloor St W & 278 Sterling Rd 21 139658 STE 09 OZ Victoria Fusz 2021-09-14 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
820 Church Street 20 232820 STE 11 OZ David Driedger 2021-09-14 6 p.m. – 7:30 p.m.
Mandatory Pre-Application Consultation Official Plan Amendment & By-law N/A Michelle Drylie 2021-09-14 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1050 Military Trail (40 Pan Am Drive) 21 125114 ESC 25 OZ Samuel Baron 2021-09-21 6 p.m. – 7:30 p.m.
5-19 Cosburn Ave & 8-40 Gowan Ave  20 232879 STE 14 OZ Seanna Kerr 2021-09-23 7 p.m. – 9 p.m.
545 Lake Shore Boulevard W 18 241642 STE 20 OZ Sue McAlpine 2021-09-27 7 p.m. – 9 p.m.
Zoning By-law Parking Requirements Review #1 N/A Michael Hain 2021-09-27 3 p.m. – 5 p.m.
Zoning By-law Parking Requirements Review #2 N/A Michael Hain 2021-09-28 7 p.m. – 9 p.m.
Zoning By-law Parking Requirements Review #3 N/A Michael Hain 2021-09-29 1 p.m. – 3 p.m.
1500-1536 St Clair Avenue W & 20-36 Caledonia Rd 21 175097 STE 09 OZ Jacqueline Lee 2021-09-28 6 p.m. – 8 p.m.
212-220 King Street West 20 227738 STE 10 OZ Janani Mahendran 2021-10-04 7 p.m. – 9 p.m.
3291 Kingston Road – 2 and 4 Windy Ridge Drive 20 209863 ESC 20 OZ Christian Ventresca 2021-10-05 (rescheduled) 6 p.m. – 7:30 p.m.
221-227 Sterling Rd 21 151438 STE 09 SB Victoria Fusz 2021-10-05 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1-11 Bloor Street West 20 230612 STE 11 OZ David Driedger 2021-10-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
3374 Keele Street 20 228056 NNY 06 OZ Ben DiRaimo 2021-10-07 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
661 & 663-665 Huron Street 19 252606 STE 11 OZ Jason Tsang 2021-10-07 6 p.m. – 7:30 p.m.
169 The Donway West N/A Philip Liu 2021-10-13 6:30 p.m. – 8 p.m.
2180-2210 Yonge Street, 15 Eglinton Avenue West and 20 and 46 Berwick Avenue “Canada Square” 20 232714 STE 12 OZ Alex Teixeira 2021-10-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
113 – 141 Montezuma Trail 21 125257 ESC 23 OZ Marian Barsoum 2021-10-14 6 p.m. – 7:30 p.m.
17 St. Andrew Street 19 232278 STE 11 OZ Mladen Kukic 2021-10-18 6 p.m. – 7:30 p.m.
537, 539, 541 and 543 Eglinton Avenue East 21 191659 NNY 15 OZ Jason Brander 2021-10-18 7 p.m. – 9 p.m.
3377 Bayview Avenue 21 169802 NNY 17 OZ Marian Prejel 2021-10-19 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
91-101 Raglan Avenue 21 199866 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2021-10-19 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Our Plan Toronto: Community Dialogue #1 N/A Jeffrey Cantos 2021-10-20 1 p.m. – 3 p.m.
Our Plan Toronto: Community Dialogue #2 N/A Jeffrey Cantos 2021-10-20 5 p.m. – 7 p.m.
2400 Eglinton Ave. W. 21 111665 WET 05 OZ Henry Tang 2021-10-20 7 p.m. – 9 p.m.
145 St. George Street 21 155923 STE 11 OZ Corinna Prior 2021-10-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
Inclusionary Zoning 18 239276 CPS 00 TM Christine Ono 2021-10-21 7 p.m. – 8:30 p.m.
124 Broadway Ave 21 169458 NNY 15 OZ Jason Brander 2021-10-25 7 p.m. – 9 p.m.
25 Sewells Road and 182 to 250 Brenyon Way 21 189751 ESC 25 OZ Kelsey Taylor 2021-10-26 6:30 p.m. – 8:00 p.m.

If you want to hear the meeting translated in Tamil call 1-416-915-6530 and enter Access Code: 2466 714 4329

Ready, Set, Midtown N/A Matt Armstrong, Anson Ma 2021-10-27 4:00 p.m. – 8:00 p.m.
Danforth Planning Study: Community Consultation Meeting #4 N/A Nader Kadri 2021-10-28 7 p.m. – 9 p.m.
3280 Dufferin Street & 12-16 Orfus Road 21 168610 NNY 08 OZ Eno Rebecca Udoh-Orok 2021-10-28 7 p.m. – 9 p.m.
310, 320, 330 Front Street West 21 146121 STE 10 OZ Joanna Kimont 2021-11-01 7 p.m. – 8:30 p.m.
241 Richmond Street West and 133 John St 21 171253 STE 10 OZ Joanna Kimont 2021-11-02 7 p.m. – 8:30 p.m.
54 to 62 Glen Everest Road 21 134156 ESC 20 OZ Kelsey Taylor 2021-11-02 6:30 p.m. – 8:00 p.m.
46 & 48 Laing Street 21 144179 STE 14 OZ
21 144182 STE 14 SA
Raymond Tung 2021-11-02 7:00 p.m. – 9:00 p.m.
Zoning Conformity for Official Plan Employment Areas Phase 1 – Information Session N/A Carola Perez-Book 2021-11-02 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Sheppard Avenue Commercial Area Secondary Plan N/A Jenny Choi 2021-11-03 7 p.m. – 9 p.m.
148-158 Avenue Road and 220-234 Davenport Road 21 178720 STE 11 OZ Corinna Prior 2021-11-08 6 p.m. – 7:30 p.m.
19-37 Queens Quay East (pier 27 “Phase 3”) 21 143747 STE 10 OZ Kasia Kmiec 2021-11-15 7 p.m. – 9 p.m.
2-4, 6, 8 & 10-12 Oakburn Crescent 21 185510 NNY 18 OZ Stephen Gardiner 2021-11-17 7 p.m. – 9 p.m.
5 & 43 Junction Rd. 21 182017 WET 05 OZ
21 182023 WET 05 SB
Henry Tang 2021-11-17 7 p.m. – 9 p.m.
47 Ranleigh Avenue 21 176276 NNY 15 OZ Aileen Keng 2021-11-18 6 p.m. – 7:30 p.m.
4121 Kingston Road 21 138377 ESC 24 OZ Francis Kwashie 2021-11-16 7 p.m. – 8:30 p.m.
502 and 508-510 Spadina Avenue 21 156568 STE 11 OZ Mladen Kukic 2021-11-22 6 p.m. – 7:30 p.m.

Note: If you want to hear the meeting translated in Cantonese call 1-416-915-6530 and enter Access Code: 2455 452 4184
Note: If you want to hear the meeting translated in Mandarin call 1-416-915-6530 and enter Access Code 2465 802 2673

224-240 Adelaide Street West 20 226357 STE 10 OZ Joanna Kimont 2021-11-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
741 Broadview Avenue 21 113003 STE 14 OZ Raymond Tung 2021-11-22 7 p.m. – 9 p.m.
438-440 Avenue Road and 169-171B Balmoral Ave  21 177893 STE 12 OZ Corinna Prior 2021-11-23 6 p.m. – 8 p.m.
3315 Midland Avenue 21 143597 ESC 23 OZ Kelsey Taylor 2021-11-23 6:30 p.m. – 8 p.m.

Note: If you want to hear the meeting translated in Cantonese call 1-416-915-6530 and enter Access Code: 2466 840 3649

40 Raglan Avenue 21 212462 STE 12 OZ & 21 212466 STE 12 RH Sipo Maphangoh 2021-11-25 6 p.m. – 8 p.m.
175-185 Eileen Avenue 21 151073 WET 05 OZ Ira Banks 2021-11-24 7 p.m. – 8:30 p.m.
Canada Square Community Consultation – Presentation and Information Meeting 20 232714 STE 12 OZ Alex Teixeira 2021-11-25 7 p.m. – 9:00 p.m.
40 & 42 Tuxedo Court 21 149511 ESC 24 OZ Tyler Hughes 2021-11-29 7 p.m. – 8:30 p.m.

Note: If you want to hear the meeting translated in Tamil call 1-416-915-6530 and enter Access Code: 2456 928 9135
Note: If you want to hear the meeting translated in Gujarati call 1-416-915-6530 and enter Access Code 2461 177 2097

7 Vanauley St. 21 195997 STE 10 OZ Ellen Standret 2021-11-29 7 p.m. – 8:30 p.m.
287, 289 and 291 Christie Street 21 148097 STE 11 OZ Robert Ursini 2021-11-30 6 p.m. – 7:30 p.m.
Canada Square Consultation – Comments and Feedback Meeting: Option 1 20 232714 STE 12 OZ Alex Teixeira 2021-12-01 12 p.m. – 2:00 p.m.
110-116 Avenue Road 21 207592 STE 11 OZ Corinna Prior 2021-12-01 6 p.m. – 8 p.m.
677 Wellington Street West 21 231547 STE 11 OZ Mladen Kukic 2021-12-01 3 p.m. – 6 p.m.
677 Wellington Street West 21 231547 STE 11 OZ Mladen Kukic 2021-12-01 3 p.m. – 6 p.m.
Canada Square Consultation – Comments and Feedback Meeting: Option 2 20 232714 STE 12 OZ Alex Teixeira 2021-12-02 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
640 Lansdowne Avenue 21 196612 STE 09 OZ Kirk Hatcher 2021-12-02 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
98-100 Bond and 54-74 Dundas E 21 180092 STE 13 OZ Derek Waltho 2021-12-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Liberty Village Public Realm and Community Services Study – Session # 1 N/A Aviva Pelt 2021-12-07 7 p.m. – 8:30 p.m.
Liberty Village Public Realm and Community Services Study – Session # 2 N/A Aviva Pelt 2021-12-08 12 p.m. – 1:30 p.m.
3718 and 3730 Kingston Road 21 192052 ESC 24 OZ Jeffery Sinclair 2021-12-08 7 p.m. – 8:30 p.m.
1235 and 1255 Bay Street 21 215121 STE 11 OZ David Driedger 2021-12-08 6 p.m. – 7:30 p.m.
56, 58 & 60 Fieldway Road 21 205810 WET 03 OZ Emily Rossini 2021-12-08 7 p.m. – 9 p.m.
Our Scarborough Centre – Virtual Landowner and Business Owners Open House N/A Kelly Dynes 2021-12-09 2 p.m. – 3 p.m.
Our Scarborough Centre – Virtual Community Consultation Meeting N/A Kelly Dynes 2021-12-09 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1406-1428 Yonge Street 21 185451 STE 12 OZ David Driedger 2021-12-14 6 p.m. – 7:30 p.m.
355 Sherbourne Street 21 175955 STE 13 OZ Kasia Kmiec 2021-12-14 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
48, 50, 56, 58 & 60 Avondale Avenue, 17 & 19 Bales Avenue & 25, 35, 39, 41, 43, 45, 51, 53 & 55 Glendora Avenue 21 193212 NNY 18 OZ Stephen Gardiner 2022-01-10 7 p.m. – 9 p.m.
141, 149-161 Bathurst St and 579, 589-591 Richmond St W (Phase 1) and at 555 Richmond St. W. (Phase 2) 21 172654 STE 10 OZ
21 172691 STE 10 OZ
Joanna Kimont 2022-01-11 7 p.m. – 9 p.m.
5-15 Raglan Avenue 21 232980 STE 12 OZ Sipo Maphangohh 2022-01-11 6 p.m. – 8 p.m.
150-164 Eglinton Avenue East and 134 and 140 Redpath Avenue 21 184231 STE 12 OZ Alex Teixeira 2022-01-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1 Greenbriar Road and 635 Sheppard Avenue East 21 204643 NNY 17 OZ Sarah Ovens 2022-01-13 6:30 p.m. – 8 p.m.
152-164 Bathurst Street and 621-627 Richmond Street West 2021 181257 STE 10 OZ Tommy Karapalevski 2022-01-17 7 p.m. – 8:30 p.m.
838-844 Broadview Ave 21 204171 STE 14 OZ Seanna Kerr 2022-01-18 7 p.m. – 9 p.m.
383 Sherbourne St 21 189632 STE 13 OZ Leontine Major 2022-01-18 6:30 p.m. – 8 p.m.
744-758 Mount Pleasant Rd and 61-75 Brownlow Ave. 21 203868 STE 12 OZ
21 179621 STE 12 OZ
Alex Teixeira 2022-01-19 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
378-384 Bering Ave 21 170124 WET 03 OZ Trista James 2022-01-20 7 p.m. – 8:30 p.m.
Update Downsview: Public Launch (Session One) N/A Jessica Krushnisky 2022-01-25 1 p.m. – 3 p.m.
Update Downsview: Public Launch (Session Two) N/A Jessica Krushnisky 2022-01-25 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Scarborough Subway Extension Zoning By-law Amendments – Open House N/A Margherita Cosentino 2022-01-25 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
3431 to 3449 St. Clair Avenue East 21 165800 ESC 20 OZ Francis Kwashie 2022-01-26 6:30 p.m. – 8 p.m.
147 Spadina Avenue 21 208078 STE 10 OZ Joanna Kimont 2022-01-26 7 p.m. – 8:30 p.m.
4500 Jane Street 21 188070 WET 07 OZ Ameena Khan 2022-01-26 7 p.m. – 8:30 p.m.
180 and 260 Brimley Road 20 230362 ESC 20 OZ Kathryn Moore 2022-01-27 7 p.m. – 8:30 p.m.
640 Lansdowne Ave 21 196612 STE 09 SA Kirk Hatcher 2022-01-31 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
906 Yonge Street and 25 McMurrich Street 21 233780 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-02-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
39-53 Fraser, 8-42 Pardee Avenue and 135 Liberty Street 21 160624 STE 10 OZ Aviva Pelt 2022-02-02 7 p.m. – 8:30 p.m.
2402-2418 Dufferin St & 4-10 Ramsden Rd 21 235229 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2022-02-07 6 p.m. – 8 p.m.
1681 Weston Road 21 188693 WET 05 OZ Ira Banks 2022-02-09 7 p.m. – 8:30 p.m.
30 Gilder Drive 21 186964 ESC 21 OZ Jeffery Sinclair 2022-02-09 7 p.m. – 8:30 p.m.
200 Queens Quay West 20 153410 STE 10 OZ Sue McAlpine 2022-02-09 7 p.m. – 9 p.m.
682, 686, 688, 720, 740 and 742 Broadview Ave 21 199636 STE 14 OZ Nader Kadri 2022-02-09 7 p.m. – 9 p.m.
52 Finch Avenue West 21 149986 NNY 18 OZ Michael Romero 2022-02-09 7 p.m. – 9 p.m.
3310-3314 Kingston Road 20 219229 ESC 20 OZ Kelsey Taylor 2022-02-10 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
5-15 Raglan Avenue 21 232980 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2022-02-10 6 p.m. – 8 p.m.
18 Portland Street and 1-9 Niagara Street 21 232793 STE 10 OZ Joanna Kimont 2022-02-15 7 p.m. – 8:30 p.m.
412-418 Church Street and 79-81 Granby Street 21 125701 STE 13 OZ Ryan Santiago 2022-02-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
6212-6600 Yonge Street 21 246686 NNY OZ Michael Romero 2022-02-15 7 p.m. – 9 p.m.
683 to 685 Warden Avenue 21 180550 ESC 20 OZ Francis Kwashie 2022-02-16 6:30 p.m. – 8 p.m.
596 Renforth Drive 21 192018 WET 02 OZ Trista James 2022-02-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
31 Finch Avenue East 21 227683 NNY 18 OZ Heather Au 2022-02-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
1196-1210 Yonge Street and 2-8 Birch Avenue 21 239174 STE 12 OZ Corinna Prior 2022-02-22 6 p.m. – 7:30 p.m.
39-47 Camden Street 21 235947 STE 10 OZ Joanna Kimont 2022-02-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
Next Phase of Waterfront Revitalization Meeting #1 N/A Michael Noble 2022-02-22 2 p.m. – 3:30 p.m.
Yorkdale Transportation Master Plan N/A Guy Matthew 2022-02-22 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Next Phase of Waterfront Revitalization Meeting #2 N/A Michael Noble 2022-02-23 7 p.m. – 8:30 p.m.
123 Parkway Forest Drive 21 195222 NNY 17 OZ Marian Prejel 2022-02-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
390-396 Queens Quay West 21 183324 STE 10 OZ Tommy Karapalevski 2022-02-23 7 p.m. – 8:30 p.m.
100 Davenport Road 21 231497 STE 11 OZ David Driedger 2022-02-23 6 p.m. – 8 p.m.
880-882 and 888 Eastern Avenue and 80 Knox Avenue (880 Eastern Avenue) 21 136166 STE 14 OZ Raymond Tung 2022-02-23 7 p.m. – 9 p.m.
150-160 Cactus Avenue 21 226750 NNY 18 OZ Heather Au 2022-02-23 7 p.m. – 8:30 p.m.
93 York Rd 21 188402 NNY 15 OZ Philip Liu 2022-02-24 7 p.m. – 8:30 p.m.
408 Horner Ave 21 146018 WET 03 OZ Tamoor Chaudhary 2022-02-24 Cancelled
155-165 Elm Ridge Drive 21 226962 NNY 08 OZ Ben DiRaimo 2022-02-28 7 p.m. – 9 p.m.
15, 19, 21 and 23 Toryork Dr. 21 211444 WET 07 OZ
21 211446 WET 07 SB
Henry Tang
Bram Bulger
2022-03-01 7 p.m. – 9 p.m.
2801 Jane St. 21 199452 WET 07 OZ Henry Tang 2022-03-02 7 p.m. – 9 p.m.
69 Yorkville Ave 21 234044 STE 11 OZ David Driedger 2022-03-02 6 p.m. – 8 p.m.
300 Borough Drive, 1755 Brimley Road and 400 to 580 Progress Avenue 21 206885 ESC 21 OZ Kelly Dynes 2022-03-03 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Keele-St. Clair Local Area Study Statutory Public Open House N/A Steven Dixon 2022-03-03 6 p.m. – 8 p.m.
Next Phase of Waterfront Revitalization Meeting #3 N/A Michael Noble 2022-03-03 7 p.m. – 8:30 p.m.
1141 Roselawn Ave 21 251175 NNY 08 OZ Hiba Hussain 2022-03-03 6 p.m. – 8 p.m.
403 Keele Street 21 234418 STE 04 OZ Patrick Miller 2022-03-03 6 p.m. – 8 p.m.
254-260 Adelaide Street West 21 249716 STE 10 OZ Joanna Kimont 2022-03-07 7 p.m. – 8:30 p.m.
25 Photography Drive 21 186124 WET 05 OZ Rory McNeil 2022-03-07 7 p.m. – 8:30 p.m.
15, 17, 19, 21 and 23 Hollis Street 21 177934 WET 05 OZ Rory McNeil 2022-03-08 7 p.m. – 8:30 p.m.
5238 Dundas Street West 21 215777 WET 03 OZ Desiree Liu 2022-03-15 7 p.m. – 8:30 p.m.
500 Duplex Ave 21 180732 NNY 08 OZ Cathie Ferguson 2022-03-21 7 p.m. –  9 p.m.
2 Strachan and 135 Princes’ (Hotel X Phase 2) 22 120103 STE 10 SA Colin Wolfe 2022-03-22 7 p.m. –  9 p.m.
49-51 Yonge Street 21 235446 STE 13 OZ Kevin Friedrich 2022-03-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
Sheppard Avenue East Study 19 254260 NNY 17 OZ Sarah Ovens 2022-03-28 6:30 p.m. – 8 p.m.
3239-3251 Dundas Street West 21 247109 STE 04 OZ Patrick Miller 2022-03-28 6 p.m. –  8 p.m.
320, 328 and 332 Bloor Street West 21 234506 STE 11 OZ Jason Brander 2022-03-28 7 p.m. –  9 p.m.
1799 St. Clair Ave West 21 196875 STE 09 OZ Victoria Fusz 2022-03-29 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
33 and 39 Davies Street 21 161284 STE 14 OZ Colin Wolfe 2022-03-29 7 p.m. –  9 p.m.
5230 Dundas Street West 21 232816 WET 03 OZ Desiree Liu 2022-03-30 7 p.m. –  9 p.m.
Downsview Lands Secondary Plan – William Baker District 21 119571 NNY 06 OZ Perry Korouyenis 2022-03-30 7 p.m. –  9 p.m.
11 Greenbriar Road 21 233301 NNY 17 OZ Michael Romero 2022-03-31 7 p.m. –  9 p.m.
1 to 19 Glen Watford Drive 21 211651 ESC 23 OZ Kathryn Moore 2022-03-31 7 p.m. –  8:30 p.m.
943-963 Eglinton Avenue East and 23 Brentcliffe Road 21 235960 NNY 15 OZ Sarah Ovens 2022-04-04 6:30 p.m. – 8 p.m.
759-763 Queen St East 14 223583 STE 30 OZ Raymond Tung 2022-04-04 7 p.m. –  9 p.m.
101-105 Spadina Avenue and 363 Adelaide Street West 21 249603 STE 10 OZ Joanna Kimont 2022-04-04 7 p.m. – 8:30 p.m.
580 The East Mall 21 196655 WET 02 OZ Elisabeth Silva Stewart 2022-04-04 7 p.m. – 8:30 p.m.
1648-1670 Avenue Road and 405-470 Brookdale Avenue 21 231202 NNY 08 OZ Ben DiRaimo 2022-04-04 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
175 Cummer Ave. (Willowdale) 22 109344 NNY 18 OZ Matt Armstrong 2022-04-04 7 p.m. – 8:30 p.m.
Ontario Line Zoning By-law Amendments Open House N/A Margherita Cosentino 2022-04-05 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
102 Berkeley Street 21 221292 STE 13 OZ Paul Johnson 2022-04-05 6 p.m. – 8 p.m.
3 Swift Drive 21 251397 NNY 16 OZ Derrick Wong 2022-04-05 6 p.m. – 8 p.m.
408 Horner Ave 21 146018 WET 03 OZ Tamoor Chaudhary 2022-04-06 7 p.m. – 8:30 p.m.
130-134 Parliament St & 529 Richmond St East 21 235796 STE 13 OZ Kevin Friedrich 2022-04-07 6 p.m. – 7:30 p.m.
City of Toronto Initiated Zoning By-law Amendment for the Allen Greenway 22 116773 NNY 18 TM Jason Xie 2022-04-11 7 p.m. –  9 p.m.
1053 Don Mills Road & 2, 4, 4R and 6 The Donway East 21 223792 NNY 16 OZ Philip Liu 2022-04-11 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
296-300 King St E & 56-60 Berkeley St 21 235932 STE 13 OZ Kevin Friedrich 2022-04-12 6 p.m. – 7:30 p.m.
Our Plan Toronto: Environment and Climate Change Open House (afternoon session) N/A Joshua Wise 2022-04-12 3 p.m. – 4:30 p.m.
Our Plan Toronto: Environment and Climate Change Open House (evening session) N/A Joshua Wise 2022-04-12 6:30 p.m. – 8 p.m.
200 Benny Stark St 21 228594 STE 09 OZ Victoria Fusz 2022-04-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
172-186 Finch Ave W, 1-33 Grantbrook St and 305-313 Hendon Ave 21 124969 NNY 18 OZ Jenny Choi 2022-04-14 7 p.m. –  9 p.m.
2451 Dufferin St. 21 252235 NNY 08 OZ Eno Udoh-Orok 2022-04-14 6 p.m. – 8 p.m.
21, 35-53 Broadview Avenue, 344 Eastern Avenue & 18-34, 40 Lewis Street 21 210146 STE 14 OZ Raymond Tung 2022-04-19 7 p.m. –  9 p.m.
Yonge Street North Planning Study and Transportation Master Plan N/A Guy Matthew 2022-04-20 7 p.m. –  9 p.m.
390-400 Woodsworth Road and 390-400 Woodsworth Rd 21 229471 NNY 15 OZ Derrick Wong 2022-04-21 6 p.m. – 8 p.m.
4566 to 4568 Kingston Road 21 181185 ESC 25 OZ Samuel Baron 2022-04-21 6 p.m. – 7:30 p.m.
805, 807, 811, 813 Glencairn Ave & 543 Marlee Ave  21 221282 NNY 08 OZ Jason Xie 2022-04-25 7 p.m. – 9 p.m.
Ready, Set, Midtown: Midtown Zoning Review – Avenue Road Transit Station Area Neighbourhoods 22 126321 CPS 00 OZ Matt Armstrong 2022-04-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
225-229 Queen St E & 120-134 Sherbourne St 21 235108 STE 13 OZ Kevin Friedrich 2022-04-26 6 p.m. – 7:30 p.m.
2721 Danforth Avenue 21 235157 STE 19 OZ Helen Song 2022-04-26 7 p.m. – 9 p.m.
1552, 1554, 1562, 1570 and 1572 Kingston Road 21 191601 ESC 20 OZ Rory McNeil 2022-04-26 6:30 p.m. – 8 p.m
645-655 Northcliffe Boulevard 21 235841 STE 12 OZ Catherine Jung 2022-04-26 6 p.m. – 8 p.m.
1233 Yonge Street and 9 Woodlawn Avenue East 21 251886 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-04-26 6 p.m. – 7:30 p.m.
410 Sherbourne Street 21 235163 STE 13 OZ Ryan Santiago 2022-04-28 6 p.m. – 8 p.m.
3300 Dufferin St 21 251832 NNY 08 OZ Eno Rebecca Udoh-Orok 2022-04-28 7 p.m. – 9 p.m.
Picture Mount Dennis Planning Framework Study N/A Rory McNeil 2022-04-28 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
28 River Street and 550 Queen Street East 16 268409 STE 28 OZ Leontine Major 2022-05-02 6 p.m. – 7:30 p.m.
515-521 Coldstream Avenue 21 251851 NNY 08 OZ Eno (Rebecca) Udoh-Orok 2022-05-02 7 p.m. – 9 p.m.
1-3 Concorde Gate and 10-12 Concorde Place 21 179555 NNY 16 OZ Marian Prejel 2022-05-03 6:30 p.m. – 9 p.m.
25 St. Mary Street 21 166606 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2022-05-03 6 p.m. – 8 p.m.
2345 Finch Ave. W., and 3415-3499 Weston Rd. 20 230600 WET 07 OZ Henry Tang 2022-05-04 7 p.m. –  9 p.m.
5251 Dundas St W 21 251071 WET 03 OZ Desiree Liu 2022-05-04 7 p.m. – 8:30 p.m.
1-13 St. Clair Avenue West 21 249631 STE 12 OZ David Driedger 2022-05-04 6 p.m. – 8 p.m.
5955 & 6015 Leslie Street 21 207540 NNY 17 TT Denise McMullin 2022-05-05 6:30 p.m. – 8 p.m.
1837-1845 Bayview Avenue 21 233980 NNY 15 OZ Jason Xie 2022-05-05 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
550 Adelaide St E 21 240866 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2022-05-09 6 p.m. – 8 p.m.
64-66 Wellesley St E and 552-570 Church St 21 235897 STE 13 OZ Leontine Major 2022-05-10 6 p.m. – 8 p.m.
45, 57-93 Balliol Street
50-64 Merton Street
289-299 Balliol Street
21 235311 STE 12 OZ
21 233897 STE 12 OZ
21 234917 STE 12 OZ
Robert Ursini
Shane Taylor
Robert Ursini
2022-05-10 6 p.m. – 9 p.m.
1485-1525 Yonge St, 1-31 Heath St E, 30-36 Alvin Ave 19 134851 STE 12 OZ David Driedger 2022-05-11 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
83-95A Bloor Street West 21 249697 STE 11 OZ Jeremy Humphrey 2022-05-17 6:30 p.m. – 8 p.m.
7-11 Rochefort Drive 21 239141 NNY 15 OZ Michelle Charkow 2022-05-16 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
2939-2943 Bloor Street West 21 237739 WET 03 OZ Ira Banks 2022-05-18 7 p.m. – 8:30 p.m.
2135 Sheppard Avenue East (Building C) 21 193763 NNY 17 OZ Philip Liu 2022-05-18 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
University of Toronto St. George Campus Secondary Plan 16 221931 STE 20 OZ Paul Johnson 2022-05-19 6 p.m. – 8 p.m.
Etobicoke York Town Hall N/A OP Review 2022-05-25 6 p.m. – 8 p.m.
22-36 Greenbriar Road 21 252354 NNY 17 OZ Michelle Charkow 2022-05-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
Liberty Village Public Realm and Community Services Study N/A Aviva Pelt 2022-05-25 7 p.m. – 9 p.m.
68-78 Churchill Avenue 21 235582 NNY 18 OZ Kelly Snow 2022-05-26 7 p.m. – 8:30 p.m.
Next Stop: Davisville 19 120331 STE 12 TM Svetlana Lavrentieva 2022-05-26 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Scarborough Town Hall N/A OP Review 2022-05-26 6 p.m. – 8 p.m.
1575 Lawrence Avenue West 20 218559 WET 05 OZ Emilia Sasso 2022-05-30 7 p.m. – 8:30 p.m.
North York Town Hall N/A OP Review 2022-05-30 6 p.m. – 8 p.m.
333 Wilson Avenue 21 197299 NNY 06 OZ Jenny Choi 2022-05-31 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Finch-Kennedy SmartTrack Station Zoning By-Law Amendments N/A Brendan Rice 2022-05-31 6:30 p.m. – 8 p.m.
351-365 Royal York Road 21 196590 WET 03 OZ Olivia Antonel 2022-05-31 7 p.m. – 8:30 p.m.
452 Bathurst Street 21 226193 STE 11 OZ Tommy Karapalevski 2022-06-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
569-573 Christie Street 21 239751 STE 12 OZ Catherine Jung 2022-06-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
Toronto and East York Town Hall N/A OP Review 2022-06-01 6 p.m. – 8 p.m.
1354-1360 Queen St W & 8-14 Brock St 20 200379 STE 04 OZ Victoria Fusz 2022-06-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
215 Wellesley Street East 22 121898 STE 13 OZ Ryan Santiago 2022-06-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
500 Sheppard Avenue East 21 235569 NNY 18 OZ Jenny Choi 2022-06-06 7 p.m. – 9 p.m.
2189 Lake Shore Blvd West 21 219268 WET 03 OZ Elisabeth Silva Stewart 2022-06-07 7 p.m. – 8:30 p.m.
6167 Yonge Street, 10 Newton Drive and 9 Madawaska Avenue 22 108032 NNY 18 OZ Heather Au 2022-06-07 7 p.m. – 9 p.m.
City-wide Statutory Public Open House N/A OP Review 2022-06-07 1 p.m. – 3 p.m.
64-66 Wellesley St E and 552-570 Church St 21 235897 STE 13 OZ Leontine Major 2022-06-08 6 p.m. – 8 p.m.
Regent Park Phases 4 & 5 22 136063 STE 13 OZ Katherine Bailey 2022-06-09 6 p.m. – 8 p.m.
1255-1311 Yonge Street 22 133670 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-06-13 6 p.m. – 7:30 p.m.
1865-1885 Weston Road 21 234039 WET 05 OZ Olivia Antonel 2022-06-14 7 p.m. – 8:30 p.m.
20 Broadoaks Drive and 11 Catford Road 21 235816 WET 07 OZ 21 235856 WET 07 CD Daniel Hahn 2022-06-14 7 p.m. – 9 p.m.
109-127 Strachan Avenue 21 251437 STE 10 OZ Tommy Karapalevski 2022-06-15 7 p.m. – 8:30 p.m.
750 Huntingwood Drive 21 244299 ESC 22 OZ Marian Barsoum 2022-06-15 6 p.m. – 7:30 p.m.
475 Yonge Street 21 214165 STE 13 OZ Katherine Bailey 2022-06-16 6 p.m. – 7:30 p.m.
595 Bay Street and 306 Yonge Street 21 235326 STE 11 OZ Katherine Bailey 2022-06-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
619-637 Yonge Street 21 234490 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2022-06-20 6:30 p.m. – 8 p.m.
23-29 Greenbriar Road 22 113864 NNY 17 OZ Michael Romero 2022-06-20 6:30 p.m. – 9:30 p.m.
1296 Kennedy Road 22 101191 ESC 21 OZ Tyler Hughes 2022-06-20 6:30 p.m. – 8 p.m.
2439-2441 Bayview Avenue 21 248821 NNY 15 OZ Philip Liu 2022-06-21 7 p.m. – 9 p.m.
1736-1746 Weston Road 22 111715 WET 05 OZ Laleh Farhadi 2022-06-21 7 p.m. – 8:30 p.m.
Policy Focus: Employment Lands and the Future of Work N/A OP Review 2022-06-21 5 p.m. – 7 p.m.
Bloor-Yorkville Secondary Plan 17 122803 SPS 00 OZ Corinna Prior 2022-06-21 6 p.m. – 8 p.m.
2039-2049 Yonge Street and 40-50 Tullis Drive 21 242724 STE 12 OZ Robert Ursini 2022-06-22 6:30 p.m. – 8 p.m.
Policy Focus: Neighbourhoods and Complete Communities N/A OP Review 2022-06-22 5 p.m. – 7 p.m.
Yorkdale Block Master Plan N/A Guy Matthew 2022-06-23 7 p.m. – 9 p.m.
Policy Focus: Housing and Intensification N/A OP Review 2022-06-23 5 p.m. – 7 p.m.
22-32 Scollard Street 21 252450 STE 11 OZ David Driedger 2022-06-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
36 – 40 Ellesmere Road 21 240661 ESC 21 OZ Tyler Hughes 2022-06-27 6:30 p.m. – 8 p.m.
2500 Don Mills Road 22 135742 NNY 17 OZ Jenny Choi 2022-07-05 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
25 The West Mall 19 187348 WET 03 OZ Nicole Ivanov 2022-07-05 7 p.m. – 9 p.m.
20 Stonehill Court 21 204794 ESC 22 OZ Sophie Knowles 2022-07-06 7 p.m. – 8:30 p.m.
1800 Sheppard Avenue East 22 135661 NNY 17 OZ Michelle Charkow 2022-07-11 6:30 p.m. – 8 p.m.
2240 Birchmount Road 21 164108 ESC 22 OZ Sophie Knowles 2022-07-14 7 p.m. – 8:30 p.m.
3379-3385 Lawrence Avenue East 22 111976 ESC 24 OZ Jeffery Sinclair 2022-07-19 7 p.m. – 8:30 p.m.
963 to 967 Pharmacy Avenue 22 112137 ESC 21 OZ Tyler Hughes 2022-07-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
415 Broadview Avenue 21 251348 STE 14 OZ Steven Barber 2022-07-26 7 p.m. – 9 p.m.
1552 Weston Road 22 108115 WET 05 SA Emilia Sasso 2022-07-27 6:30 p.m. –  8 p.m.
500 Macpherson Avenue 22 138028 STE 12 OZ Catherine Jung 2022-11-22 6 p.m. – 7:30 p.m.
555 Davenport Road 22 137948 STE 12 OZ Catherine Jung 2022-11-22 6 p.m. – 7:30 p.m.
90-110 Eglinton Avenue East 22 190798 STE 12 OZ Shane Taylor 2022-11-30 6:30 p.m. – 8 p.m.
55-75 Brownlow Avenue 22 203868 STE 12 OZ Shane Taylor 2022-11-30 6:30 p.m. – 8 p.m.
775-783 Vaughan Road and 670-680 Northcliffe Boulevard 22 186164 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2022-11-24 6 p.m. – 7:30 p.m.
1091 Yonge Street, 1087 Yonge Street and 9 Price Street 22 139889 STE 11 OZ David Driedger 2022-12-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
1080-1088 Yonge Street 22 154014 STE 11 OZ Chris Pereira 2022-12-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
632-652 Northcliffe Boulevard 22 207923 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2022-12-12 6 p.m. – 7:30 p.m.
536-538 St. Clair Avenue West 22 194896 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2022-12-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
208 Bloor Street West 21 126531 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-11-30 6 p.m. – 7:30 p.m.
45 St. Clair Avenue West 22 200453 ATE 12 OZ David Driedger 2022-11-29 6 p.m. – 7:30 p.m.
1366 Yonge Street 22 199265 STE 12 OZ David Driedger 2022-11-29 6 p.m. – 7:30 p.m.
350 Bloor Street East 22 172660 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-12-12 6 p.m. – 7:30 p.m.
1212-1220 Yonge Street 22 198121 STE 12 OZ Chris Pereira 2022-12-05 6 p.m. – 7:30 p.m.
38 Walmer Road and 188 Lowther Avenue 22 179831 STE 11 OZ Corinna Prior 2022-12-08 6 p.m. – 7:30 p.m.
Little Jamaica Cultural District Plan – Phase 1 N/A Sipo Maphangoh 2022-12-08 6 p.m. – 9 p.m.
Little Jamaica Cultural District Plan – Acknowledging Indigeneity N/A Sipo Maphangoh 2022-12-08 12 p.m. – 1:30 p.m.
849 Eglinton Avenue East 22 160403 NNY 15 OZ Michelle Charkow 2022-12-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
295-349 George Street 22 117049 STE 13 OZ Derek Waltho 2022-12-13 6 p.m. – 8 p.m.
5207 Dundas Street West 22 212809 WET 03 SA Desiree Liu 2022-12-13 7 p.m. – 8:30 p.m.
2240 Birchmount Road 21 164108 ESC 22 OZ Sophie Knowles 2022-12-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.

Scarborough Civic Centre
Council Chamber, 150 Borough Drive

914 Bathurst Street 22 191848 STE 11 OZ Chris Pereira 2022-12-14 6 p.m. – 7:30 p.m.
73-79 Ardmore Road (1647 Bathurst Street) 22 133923 STE 12 OZ Catherine Jung 2022-12-14 6 p.m. – 7:30 p.m.
214-224 Merton Street 22 139701 STE 12 OZ Robert Ursini 2022-12-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
50-64 Merton Street 22 198241 STE 12 OZ Shane Taylor 2022-12-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
48 Grenoble Drive 22 127125 NNY 16 OZ Derrick Wong 2023-01-11 6 p.m. – 8 p.m.
429 Walmer Road 22 192578 STE 12 OZ Sipo Maphangoh 2023-01-11 6 p.m. – 7:30 p.m.
4884-4896 Dundas Street West 22 139836 WET 03 OZ John Duncan 2023-01-11 7 p.m. – 9 p.m.
237 Victoria Street 22 198781 STE 13 OZ Derek Waltho 2023-01-12 6 p.m. – 8 p.m.
294 Sherbourne Street 21 178622 STE 13 OZ Derek Waltho 2023-01-12 6 p.m. – 8 p.m.
6979-6991 Yonge Street 22 199142 NNY 18 OZ Stephen Gardiner 2023-01-17 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
18-28 Athabaska Avenue 22 191099 NNY 18 OZ Heather Au 2023-01-17 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
4195-4221 Dundas Street West and 556-564 Prince Edward Drive North 16 129328 WET 05 OZ Ali Meghani 2023-01-17 7 p.m. – 9 p.m.
5 Fairview Mall Drive 22 203142 NNY 17 OZ Michelle Charkow 2023-01-17 6:30 p.m. – 8 p.m.
641-653 Queen Street East 22 204260 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-01-16 7 p.m. – 9 p.m.
929 Queen Street East 22 210125 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-01-16 7 p.m. – 9 p.m.
Next Stop: Davisville N/A Svetlana Lavrentieva 2023-01-19 6 p.m. – 7:30 p.m.

Northern District Library

16-26 Cosburn Avenue 22 138769 STE 14 OZ Seanna Kerr 2023-01-18 7 p.m. – 9 p.m.
306-310 Gerrard Street East 22 106814 STE 13 OZ Ryan Santiago 2023-01-18 6 p.m. – 7:30 p.m.
505 University Avenue 22 198151 STE 11 SA Derek Waltho 2023-01-18 6 p.m. – 8 p.m.
180 Dundas Street West 22 162242 STE 11 OZ Derek Waltho 2023-01-18 6 p.m. – 8 p.m.
20 Brow Drive
(Long Branch GO Station)
22 213572 WET 03 OZ Thomas Rees 2023-01-18 7:30 p.m. – 9 p.m.

Royal Canadian Legion, 3850 Lake Shore Boulevard West

1001 Sheppard Avenue East 22 124107 NNY 17 OZ Michael Romero 2023-01-18 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
5294-5306 Yonge Street 17 218341 NNY 23 OZ Guy Matthew 2023-01-23 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
5320-5334 Yonge Street and 11 Churchill Avenue 22 193284 NNY 18 OZ Stephen Gardiner 2023-01-23 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
875 Morningside Avenue (Scarborough Academy of Medicine and Integrated Health ‘SAMIH’) 22 152202 ESC 25 OZ Samuel Baron 2023-01-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
399-401 Yonge Street 22 162248 STE 13 OZ Derek Waltho 2023-01-24 6:30 p.m. – 8 p.m.
Ready, Set, Midtown N/A Matt Armstrong 2023-01-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
1613 St. Clair Avenue West 22 167486 STE 09 OZ Melanie Schneider 2023-01-25 6 p.m. – 8 p.m.
550 Adelaide Street East 21 240866 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2023-01-26 6 p.m. – 8:30 p.m.
179-185 King Street East 22 189358 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-01-26 6 p.m. – 8:30 p.m
2270, 2280 and 2296 Eglinton Avenue West
(Parkette Plaza Design)
17 278869 NNY 15 OZ Ben DiRaimo 2023-01-31 6:30 p.m. – 8 p.m.
5 Capri Road 21 125098 WET 02 OZ Nicholas Deibler 2023-01-31 7 p.m. – 9 p.m.
639-653 Yonge Street 22 204279 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
2350-2352 Yonge Street 22 176294 NNY 08 OZ Valeria Maurizio 2023-02-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
1400 Gerrard Street East 22 140740 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-02-01 7 p.m. – 9 p.m.
1761-1763 Dundas Street East 22 145695 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-02-01 7 p.m. – 9 p.m.
822-838 Richmond Street West 22 175863 STE 10 OZ Patricia Cho 2023-02-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
88 Isabella Street 22 138557 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-02 6 p.m. – 8:15 p.m.
90-94 Isabella Street 22 153992 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-02 6 p.m. – 8:15 p.m.
501, 503 Eglinton Avenue East and 383, 385, 387,389 Cleveland Street 22 168175 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-02-02 6 p.m. – 8 p.m.
15 Charles Street East and 16 Isabella Street 21 251414 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2023-02-06 6 p.m. – 7 p.m.
6125 Yonge Street and 10 Centre Avenue 22 119174 NNY 18 OZ Michael Romero 2023-02-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
16-28 Centre Avenue 22 140336 NNY 18 OZ Heather Au 2023-02-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
City Initiated OPA – Bill 109 Implementation 22 219478 STE 10 OZ Michelle Drylie 2023-02-07 6:30 p.m. – 8 p.m.
77 Roehampton Avenue 22 139084 STE 12 OZ Kai Zhou 2023-02-08 6 p.m. – 8 p.m.
141 Roehampton Avenue 22 168974 STE 12 OZ Kai Zhou 2023-02-08 6 p.m. – 8 p.m.
170 Roehampton Avenue 22 166545 STE 12 OZ Kai Zhou 2023-02-08 6 p.m. – 8 p.m.
69 Yonge Street 22 203450 STE 13 OZ Paul Johnson 2023-02-09 6 p.m. – 8 p.m.
15 Richmond Street East 22 204563 STE 13 OZ Christy Chow 2023-02-09 6 p.m. – 8 p.m.
73-83 Woodbine Avenue and 3 Buller Avenue 22 128942 STE 19 OZ Kasia Kmiec 2023-02-13 6:30 p.m. – 8 p.m.
975 Danforth Avenue 22 146296 STE 14 OZ Helen Song 2023-02-13 7 p.m. – 9 p.m.
1095-1111 Danforth Avenue 22 114259 STE 14 OZ Helen Song 2023-02-13 7 p.m. – 9 p.m.
2280 Dundas Street West 22 175915 STE 04 OZ Patrick Miller 2023-02-15 6 p.m. – 8 p.m.
654-668 Danforth Avenue and 717-723 Pape Avenue 22 185127 STE 14 OZ Steven Barber 2023-02-15 7 p.m. – 9 p.m.
3351-3359 Ellesmere Road 22 219197 ESC 25 OZ Samuel Baron 2023-02-15 6 p.m. – 7:30 p.m.
19 Poyntz Avenue 22 188783 NNY 18 OZ Heather Au 2023-02-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
1075 Leslie Street 22 200231 NNY 16 OZ Michelle Charkow 2023-02-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
Changing Lanes: Proposed Zoning By-law Amendment to Permit Laneway Suites in Yorkville 17 270684 SPS 00 TM Corinna Prior & Matthew Zentner 2023-02-16 6 p.m. – 7 p.m.
15-17 Elm Street 22 202864 STE 11 OZ Christy Chow 2023-02-16 6 p.m. – 8 p.m.
18 Elm Street 22 208860 STE 11 OZ Christy Chow 2023-02-16 6 p.m. – 8 p.m.
45 The Esplanade 21 251957 STE 10 OZ George Pantazis 2023-02-16 7 p.m. – 8:30 p.m.
Multiplex Study: EHON (Expanding Housing Options in Neighbourhoods) N/A Melanie Melnyk & Philip Parker 2023-02-21 2 p.m. – 4 p.m.
4206-4212 Kingston Road 22 125367 ESC 24 OZ Tyler Hughes 2023-02-21 6:30 p.m. – 8 p.m.
1233-1243 Queen Street East and 77 Leslie Street 22 123730 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-02-21 7 p.m. – 9 p.m.
123 Wynford Drive 22 184095 NNY 16 OZ Marian Prejel 2023-02-21 6:30 p.m. – 8 p.m.
561 Jarvis Street and 102-120 Earl Place 22 185925 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-22 6 p.m. – 8:15 p.m.
10 Huntley Street 21 235167 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-22 6 p.m. – 8:15 p.m.
33 Davisville Avenue and 60 Balliol Street 22 162082 STE 12 OZ Shane Taylor 2023-02-22 6:30 p.m. – 8 p.m.
141 Davisville Avenue 22 165979 STE 12 OZ Shane Taylor 2023-02-22 6:30 p.m. – 8 p.m.
5799-5915 Yonge Street 22 168547 NNY 18 OZ Heather Au 2023-02-22 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
301 Dixon Road 22 117779 WET 02 OZ Daniel Hahn 2023-02-22 6 p.m. – 8 p.m.
1925 Victoria Park Avenue 22 143097 ESC 21 OZ Jeffery Sinclair 2023-02-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
Multiplex Study: EHON (Expanding Housing Options in Neighbourhoods) N/A Melanie Melnyk & Philip Parker 2023-02-23 6 p.m. – 8 p.m.
1-7 Yonge Street (Phases 2 and 3) 22 221636 STE 10 OZ Kasia Kmiec 2023-02-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
7 St. Dennis Drive and 10 Grenoble Drive 22 187482 NNY 16 OZ Angela Zhao 2023-02-23 6 p.m. – 8 p.m.
3309-3317 Dufferin Street 22 203669 NNY 08 OZ Valeria Maurizio 2023-02-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
25 Old York Mills Road 22 179213 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-02-27 6 p.m. – 8 p.m.
239-255 Dundas Street East 22 124214 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-02-27 6 p.m. – 8 p.m.
214-230 Sherbourne Street 22 204780 STE 13 OZ Ryan Santiago 2023-02-27 6 p.m. – 8 p.m.
245 Morningside Avenue
(255 Morningside Avenue)
22 205463 ESC 25 OZ Kathryn Moore 2023-02-28 6:30 p.m. – 8 p.m.
5576 Yonge Street 22 190116 NNY 18 OZ Stephen Gardiner 2023-02-28 6:30 p.m. – 8 p.m.
Upper Jarvis Neighbourhoods Study N/A Abraham Plunkett-Latimer 2023-03-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
685 Lake Shore Boulevard East 22 204512 STE 14 OZ Steven Barber 2023-03-01 7 p.m. – 9 p.m.
124 Bedford Road 22 242012 STE 11 OZ Tiffany Ly 2023-03-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
1779-1787 Bayview Avenue 22 221903 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-03-01 6 p.m. – 8 p.m.
589-595 Eglinton Avenue East and 61-67 Mann Avenue 22 225964 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-03-01 6 p.m. – 8 p.m.
230 and 240 The Donway West 22 124524 NNY 16 OZ Ingrid Fung 2023-03-02 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
835-839 Yonge Street 22 204662 STE 11 OZ David Driedger 2023-03-02 6 p.m. – 7:30 p.m.
86, 100-108 Lombard Street and 103 Richmond Street East 22 192723 STE 13 OZ Christy Chow 2023-03-02 6 p.m. – 7:30 p.m.
2-20 Glazebrook Avenue 22 177066 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-03-09 6 p.m. – 8 p.m.
191-199 College Street and 74-76 Henry Street 22 150580 STE 11 OZ Mladen Kukic 2023-03-09 6 p.m. – 7:30 p.m.
133-141 Erskine Avenue 21 251207 NNY 15 OZ Ingrid Fung 2023-03-08 6:30 p.m. – 9 p.m.
77 Erskine Avenue 22 205741 NNY 15 OZ Ingrid Fung 2023-03-08 6:30 p.m. – 9 p.m.
8 Dawes Road 22 225744 STE 19 OZ George Pantazis 2023-03-08 6 p.m. – 8 p.m.
2681 Danforth Avenue 22 241654 STE 19 OZ George Pantazis 2023-03-08 6 p.m. – 8 p.m.
2575 Danforth Avenue 22 196279 STE 19 OZ George Pantazis 2023-03-08 6 p.m. – 8 p.m.
110 Adelaide Street East 20 120404 STE 13 OZ Christy Chow 2023-03-07 6 p.m. – 7 p.m.
2575 Pharmacy Avenue 22 230897 ESC 22 OZ Sophie Knowles 2023-03-07 7 p.m. – 9 p.m.
Bridlegrove Bible Chapel, 2575 Pharmacy Avenue
1840 Bayview Avenue 22 210813 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-03-07 6 p.m. – 8 p.m.
396-398 Church Street, 50 Gerrard Street East and 73-77 McGill Street 22 227435 STE 13 OZ Thomas Spolsky 2023-03-07 6 p.m. – 8 p.m.
295 Jarvis Street 22 229720 STE 13 OZ Thomas Spolsky 2023-03-07 6 p.m. – 8 p.m.
1400, 1408-1410 Victoria Park Avenue 22 226857 STE 19 OZ Sean Guenther 2023-03-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
15 Toronto Street 22 185154 STE 13 OZ Christy Chow 2023-03-06 6 p.m. – 8 p.m.
119-127 Church Street and 89 Queen Street East 22 186084 STE 13 OZ Christy Chow 2023-03-06 6 p.m. – 8 p.m.
307 Lake Shore Boulevard East 22 141954 STE 10 OZ Chris Hilbrecht 2023-03-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
1800 Sheppard Avenue East 22 135661 NNY 17 OZ Michelle Charkow 2023-03-06 5 p.m. – 8 p.m.
Parkway Forest Community Centre, 55 Forest Manor Road
5 Fairview Mall Drive 22 203142 NNY 17 OZ Michelle Charkow 2023-03-06 5 p.m. – 8 p.m.
Parkway Forest Community Centre, 55 Forest Manor Road
646-664 Yonge Street and 2-4 Irwin Avenue 22 241865 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2023-03-16 6:30 p.m. – 8 p.m.
200 University Avenue 22 166819 STE 10 OZ Sue McAlpine 2023-03-20 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
931 Yonge Street 22 240999 STE 11 OZ Chris Pereira 2023-03-22 6 p.m. – 7:30 p.m.
460-468 King Street West and 78 Spadina Avenue 22 138740 STE 10 OZ Patricia Cho 2023-03-22 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
40-62 Spadina Avenue and 378 Wellington Street West 22 188521 STE 10 OZ Patricia Cho 2023-03-22 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
2422, 2428 and 2434 Islington Avenue 22 168994 WET 01 OZ Bram Bulger 2023-03-22 7 p.m. – 8:30 p.m.
1594A-1596 Queen Street East 22 221795 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-03-22 7 p.m. – 9 p.m.
33-37 Maitland Street 22 203333 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-03-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
47 Stadacona Drive and 22-28 Richelieu Road 22 213129 NNY 06 OZ Valeria Maurizio 2023-03-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
150 Clonmore Drive 22 115570 ESC 20 OZ Samuel Baron 2023-03-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
1680 Brimley Road 22 237726 ESC 21 OZ Kelly Dynes 2023-03-27 6:30 p.m. – 8 p.m.
595 Front Street West (Rail Deck District) 22 141536 STE 10 OZ Joanna Kimont 2023-03-27 6 p.m. – 8 p.m.
Canoe Landing Community Recreation Centre, Multipurpose Room #4, 45 Fort York Boulevard
340 Dufferin Street 22 198105 STE 04 OZ Doris Ho 2023-03-28 6 p.m. – 8 p.m.
673 Warden Avenue 22 203398 ESC 20 OZ Rod Hines 2023-03-28 6:30 p.m. – 8 p.m.
131 Lyon Court, 836 and 838 Roselawn Avenue 21 235591 NNY 08 OZ Jason Xie 2023-03-28 6:30 p.m. – 8 p.m.
952 King Street West 22 201229 STE 10 OZ Aileen Keng 2023-03-29 6 p.m. – 7:30 p.m.
120 and 128 Sheppard Avenue West 22 242920 NNY 18 OZ Shareefah René 2023-04-03 6:30 p.m. – 8 p.m.
2911 Eglinton Avenue East 21 245219 ESC 20 OZ Bita Mahjoubi 2023-04-03 6 p.m. – 7:30 p.m.
136 Broadway Avenue
[Cancelled]
21 234009 NNY 15 OZ Jason Xie 2023-04-03 [Cancelled]
47-65 Huntley Street 21 227527 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-04-03 6 p.m. – 7:30 p.m.
708-712 Kennedy Road 22 121988 ESC 20 OZ Rod Hines 2023-04-04 6:30 p.m. – 8 p.m.
595 Front Street West (Rail Deck District) 22 141536 STE 10 OZ Joanna Kimont 2023-04-04 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
425 Bloor Street West
[Postponed]
22 216345 STE 11 OZ Mladen Kukic 2023-04-05 [Postponed]

Original date of April 5 has been postponed, the meeting will be rescheduled and new notices will be mailed out

955 Lake Shore Boulevard West (Ontario Place) 22 233864 STE 10 OZ Colin Wolfe 2023-04-15 12:30 p.m. – 4:30 p.m.

Beanfield Centre, 105 Princes Boulevard

895 Lawrence Avenue East 22 180913 NNY 16 OZ Ingrid Fung 2023-04-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
ReNew Sheppard East Study Open House N/A Michael Romero 2023-04-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Evangelical Presbyterian Church, 10 Thomas Clark Way
630 The East Mall 22 207881 WET 02 OZ Nicholas Deibler 2023-04-12 7 p.m. – 8:30 p.m.
793 Don Mills Road 22 184087 NNY 16 OZ Marian Prejel 2023-04-11 6:30 p.m. – 8 p.m.
2425 Eglinton Avenue East 22 201247 ESC 20 OZ Tommy Karapalevski 2023-04-11 7 p.m. – 8:30 p.m.
1245 Dupont Street, 1260 Dufferin Street, 213 Emerson Avenue 22 130626 STE 09 OZ Melanie Schneider 2023-04-11 6 p.m. – 8 p.m.
295 Jarvis Street 22 229720 STE 13 OZ Thomas Spolsky 2023-04-11 6:30 p.m. – 8 p.m.

International Room, International Living & Learning Centre, Toronto Metropolitan University, 240 Jarvis Street

5140-5146 Dundas Street West 22 218549 WET 03 OZ Desiree Liu 2023-04-17 7 p.m. – 8:30 p.m.
450 Dufferin Street 22 236510 STE 09 OZ Patrick Miller 2023-04-18 6 p.m. – 8 p.m.
450 Dufferin Street 22 236510 STE 09 OZ Patrick Miller 2023-04-18 6 p.m. – 8 p.m.
4674 Kingston Road 22 179753 ESC 25 OZ Laura Dainard 2023-04-18 6:30 p.m. – 8 p.m.
955 Lake Shore Boulevard West (Ontario Place) 22 233864 STE 10 OZ Colin Wolfe 2023-04-18 7 p.m. – 9 p.m.
417-419 Burnhamthorpe Road 22 162536 WET 02 OZ Rabia Ahmed 2023-04-18 6:30 p.m. – 8 p.m.
150 The Donway West and 4 Overland Drive 22 233150 NNY 16 OZ Amie Chung 2023-04-19 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
10,12,14,16 and 18 Zorra Street 22 214225 WET 03 OZ Daniel Kolominsky 2023-04-20 7 p.m. – 8:30 p.m.
219-221 Roxton Road 22 137060 STE 11 OZ Patricia Cho 2023-04-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
Review of Zoning Regulations for Outdoor Patios on Private Property N/A Jamie Atkinson 2023-04-24 2 p.m. – 4 p.m.
3736-3750 Bathurst Street and 11-15 Richelieu Road 22 212546 NNY 06 OZ Valeria Maurizio 2023-04-24 6:30 p.m. – 8 p.m.
221-237 Finch Avenue West and 43 Finchurst Drive 22 238620 NNY 18 OZ Shareefah René 2023-04-24 6:30 p.m. – 8 p.m.
468-480 Danforth Road 22 210128 ESC 20 OZ Jeffery Sinclair 2023-04-24 7 p.m. – 8:30 p.m.
2759 to 2763 Kingston Road and 52 St. Quentin 22 219770 ESC 20 OZ Bram Bulger 2023-04-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
Regent Park Phases 4 and 5 22 136063 STE 13 OZ Katherine Bailey 2023-04-25 6 p.m. – 8 p.m.
321-355 Symington Avenue and 350 Campbell Ave 22 232811 STE 09 OZ Melanie Schneider 2023-04-25 6 p.m. – 8 p.m.
100-104 Beverley Street
(Cancelled)
23 112047 STE 10 OZ Simon Lacoste 2023-04-26 (Cancelled)
34, 36 and 42 Maitland Street 22 243087 STE 13 OZ Thomas Spolsky 2023-04-26 6 p.m. – 7:30 p.m.
251-285 The West Mall Road 22 175298 WET 02 OZ Prabhat Dahal 2023-04-26 7 p.m. – 8:30 p.m.
Review of Zoning Regulations for Outdoor Patios on Private Property N/A Jamie Atkinson 2023-04-27 6 p.m. – 8 p.m.
1910-1944 Yonge Street 21 234923 STE 12 OZ Shane Taylor 2023-04-27 6:30 p.m. – 8 p.m.
813-817 Sheppard Avenue West 22 163129 NNY 06 OZ Kelly Snow 2023-05-02 6:30 p.m. – 8 p.m.
155 St. Dennis Drive 23 118421 NNY 16 OZ Marian Prejel 2023-05-03 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
611-623 Keele Street 22 180538 WET 05 OZ Prabhat Dahal 2023-05-08 7 p.m. – 9 p.m.
1265 Wilson Avenue 21 219425 NNY 06 OZ Cathie Ferguson 2023-05-09 6:30 p.m. – 8 p.m.
1828-1844 Weston Road 22 242091 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-05-09 7 p.m. – 8:30 p.m.

Learning Enrichment Foundation (LEF), 116 Industry Street

2760 Dundas Street West 23 109996 STE 04 OZ Patrick Miller 2023-05-09 6 p.m. – 8 p.m.
15-19 Bloor Street West 23 120557 STE 11 OZ Jeremy Humphrey 2023-05-09 6:30 p.m. – 8 p.m.
126-130 Avenue Road 23 119287 STE 11 OZ Corinna Prior 2023-05-10 6 p.m. – 7:30 p.m.
1215-1255 McCowan Road 22 119495 ESC 24 OZ Tyler Hughes 2023-05-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
Employment Areas Conversion Requests  – OPA644 – Public Open House 1 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-05-15 1 p.m. – 3 p.m.
Employment Areas Conversion Requests – OPA644 – Public Open House 2 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-05-15 6 p.m. – 8 p.m.
Review of Imagination, Manufacturing, Innovation & Technology (IMIT) Program N/A Candice Valente,
David Fitzpatrick
2023-05-16 6 p.m. – 8 p.m.

City Hall, Committee Room 3, 100 Queen St W

3434 Lawrence Avenue East 21 250150 ESC 24 OZ Jeffery Sinclair 2023-05-16 7 p.m. – 8:30 p.m.
13-21 John Street and 36-40 South Station Street 22 218732 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-05-16 7 p.m. – 8:30 p.m.

Weston Park Baptist Church, 1871 Weston Road, York, ON M9N 1V9

240 McCaul Street 22 155555 STE 11 OZ Patricia Cho 2023-05-18 6:30 p.m. – 8 p.m.
175-185 Eileen Avenue 21 151073 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-05-17 7 p.m. – 8:30 p.m.
Employment Areas Conversion Requests – OPA644 – Statutory Public Open House Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-05-17 1 p.m. – 3 p.m.
Employment Areas Conversion Requests  – OPA644 – Public Open House 3 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-05-17 6 p.m. – 8 p.m.
2010-2050 Yonge Street 21 235352 STE 12 OZ Kai Zhou 2023-05-17 6 p.m. – 7:30 p.m.
184 Chatham Avenue 23 109221 STE 14 OZ Sean Guenther 2023-05-17 7 p.m. – 9 p.m.
25 Cedarcroft Boulevard 22 223328 NNY 06 OZ Marty Rokos 2023-05-23 6:30 p.m. – 8 p.m.
2382 Bayview Avenue 22 240986 NNY 15 OZ Amie Chung 2023-05-24 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
210 Markland Drive 22 217986 WET 02 OZ Ira Banks 2023-05-24 7 p.m. – 8:30 p.m.
3400 Dufferin Street and 8 Jane Osler Boulevard 22 191094 NNY 08 OZ Marty Rokos 2023-05-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
126 Bellamy Road North 22 205695 ESC 21 OZ Marian Barsoum 2023-05-29 6 p.m. – 7:30 p.m.
6355 Yonge Street 23 124689 NNY 18 OZ Michael Romero 2023-05-29 6:30 p.m. – 8 p.m.
1, 3 and 7 Saguenay Avenue 23 105243 NNY 08 OZ Kayla Sintz 2023-05-30 6:30 p.m. – 8 p.m.
505, 507 and 509 Parliament Street 23 124360 STE 13 OZ Tiffany Ly 2023-05-30 6:30 p.m. – 8 p.m.
Bill 109 Implementation: Phase 2 23 144852 CPS 00 OZ Michelle Drylie 2023-05-31 6:30 p.m. – 8 p.m.
675 King Street West 22 204199 STE 10 OZ Aileen Keng 2023-05-31 6:00 p.m. – 7:30 p.m.
720 Tapscott Road and 5610 Finch Avenue East 22 154005 ESC 23 OZ Laura Dainard 2023-06-05 6:30 p.m. – 8 p.m.
1728 Bloor Street West 23 119823 STE 04 OZ Melanie Schneider 2023-06-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
1260 Kennedy Road 22 213850 ESC 21 OZ Tommy Karapalevski 2023-06-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
1240-1250 Weston Road 22 166923 WET 05 OZ Emilia Sasso 2023-06-06 7 p.m. – 8:30 p.m.

Learning Enrichment Foundation (LEF), 116 Industry Street

2180-2210 Yonge Street, 15 Eglinton Avenue West, 20 and 46 Berwick Avenue 20 232714 STE 12 OZ David Driedger 2023-06-07 6 p.m. – 8 p.m.
100-104 Beverley Street 23 112047 STE 10 OZ Simon Lacoste 2023-06-07 6:30 p.m. – 8 p.m.
34-70 Montgomery Avenue 22 170531 NNY 08 OZ Marty Rokos 2023-06-08 6:30 p.m. – 8 p.m.
530 The East Mall 22 242149 WET 02 OZ Nicholas Deibler 2023-06-12 7 p.m. – 8:30 p.m.
9 Benlamond Avenue 23 131317 STE 19 OZ Sean Guenther 2023-06-12 6:30 p.m. – 8 p.m.
955-975 Weston Road 21 228762 WET 05 OZ Emilia Sasso 2023-06-13 7 p.m. – 8:30 p.m.

Learning Enrichment Foundation (LEF), 116 Industry Street

1293-1301 Bloor Street West and 510-514 Lansdowne Avenue 22 188062 STE 09 OZ Doris Ho 2023-06-13 6 p.m. – 8 p.m.
Our Plan Toronto: OPA 653 Statutory Public Open House Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-06-13 1 p.m. – 3 p.m.
Our Plan Toronto: OPA 653 Open House 1 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-06-13 6 p.m. – 8 p.m.
2, 7 & 10 Queen Elizabeth Boulevard, 506, 514 , 516, 520 & 522 Royal York Road and 3, 5 & 15 Sinclair Street 22 144668 WET 03 OZ Jennifer Renaud 2023-06-14 6:30 p.m. – 8 p.m.
317 Dundas Street West 23 124224 STE 10 OZ Aileen Keng 2023-06-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
2801 Keele St and 6 Paxtonia Boulevard 23 129052 NNY 06 OZ Jason Xie 2023-06-20 6:30 p.m. – 8 p.m.
1-20 Adriatic Road 22 135811 WET 01 OZ Daniel Hahn 2023-06-20 6 p.m. – 8 p.m.
17-25 Toronto Street and 55-57 Adelaide Street East 23 138421 STE 13 OZ Christy Chow 2023-06-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
2400-2440 Dundas Street West 23 124848 STE 04 OZ Melanie Schneider 2023-06-20 6 p.m. – 8 p.m.
1151 Markham Road 22 130491 ESC 24 OZ Tyler Hughes 2023-06-20 6:30 p.m. – 8 p.m.
2256 Lake Shore Boulevard West 22 200446 WET 03 OZ Emilia Sasso 2023-06-20 7 p.m. – 8:30 p.m.
1900 Eglinton Avenue East (Phase 2) 19 208733 ESC 21 OZ Emily Caldwell 2023-06-19 6:30 p.m. – 8 p.m.
Our Plan Toronto: OPA 653 Open House 2 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-06-19 1 p.m. – 3 p.m.
Our Plan Toronto: OPA 653 Open House 3 Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-06-19 6 p.m. – 8 p.m.
5-15 Tangreen Court 23 126217 NNY 18 OZ Shareefah Rene 2023-06-19 6:30 p.m. – 8 p.m.
589-599 Lawrence Avenue West 22 192793 NNY 08 OZ Marty Rokos 2023-06-22 6:30 p.m. – 8 p.m.
1048 Islington Avenue 22 139831 WET 03 OZ Jaspreet Deol 2023-06-22 7 p.m. – 9 p.m.
Technical Amendments to Chapter 4 (Section 4.6) of the Official Plan in response to Bill 97 23 130806 CPS 00 TM Kyle Pakeman 2023-06-21 6 p.m. – 8 p.m.
Ready, Set, Midtown: Midtown Zoning Review – Apartment Neighbourhoods 18 244598 CPS 00 OZ Matt Armstrong 2023-06-27 7 p.m. – 8:30 p.m.
20-22 Front Street West 23 143181 STE 13 OZ Paul Johnson 2023-06-27 6 p.m. – 7 p.m.
2102 Lawrence Avenue East 22 118270 ESC 21 OZ Kwasi Kankam 2023-06-27 6:30 p.m. – 8 p.m.
1798-1812 Weston Road 23 115006 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-06-27 7 p.m. – 8:30 p.m.

Learning Enrichment Foundation (LEF), 116 Industry Street

220, 230 & 240 Lake Promenade and 21 & 31 Park Boulevard 23 134668 WET 03 OZ Eno Udoh-Orok 2023-06-27 7 p.m. – 9 p.m.
467 and 469 Spadina Road 22 102873 STE 12 OZ Catherine Jung 2023-06-28 12 p.m. – 1 p.m.
409 Huron Street 23 126551 STE 11 OZ Paul Johnson 2023-06-28 6 p.m. – 7 p.m.
778-788 King Street West
[Cancelled]
21 237249 STE 10 OZ Aileen Keng 2023-06-28 [Cancelled]
405, 415 Mount Pleasant Road and 323-329 Balliol Street 23 140195 NNY 15 OZ Denise McMullin 2023-07-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
2686-2690 Bayview Avenue 22 243305 NNY 15 OZ Amie Chung 2023-07-05 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
155 Antibes Drive 21 234538 NNY 06 OZ Marty Rokos 2023-07-04 6:30 p.m. – 8 p.m.
200 Gateway Boulevard 23 118816 NNY 16 OZ Angela Zhao 2023-07-04 6 p.m. – 8 p.m.
37 Shorncliffe Road 23 113750 WET 03 OZ Jaspreet Deol 2023-06-29 7 p.m. – 9 p.m.
3718 and 3730 Kingston Road 21 192052 ESC 24 OZ Jeffery Sinclair 2023-07-10 7 p.m. – 8:30 p.m.
264 Kenilworth Avenue and 50 Norway Avenue 23 135775 STE 19 OZ George Pantazis 2023-07-17 6 p.m. – 7 p.m.
16, 32, 44 and 66 Walpole Avenue 23 135782 STE 14 OZ George Pantazis 2023-07-17 6 p.m. – 7 p.m.
2257 Kingston Road 22 236511 ESC 20 OZ Laura Dainard 2023-07-17 6:30 p.m. – 8 p.m.
Ontario Line Zoning By-law Amendments 23 106639 STE 10 OZ Vanessa Opassinis 2023-07-12 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
46R, 46-52 & 52R Laing Street 22 242126 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-07-12 7 p.m. – 9 p.m.
5-9 Jopling Avenue South 22 194681 WET 03 OZ Desiree Liu 2023-07-26 7 p.m. – 9 p.m.
15 Canmotor Avenue 23 149933 WET O3 OZ Daniel Kolominsky 2023-07-25 7 p.m. – 8:30 p.m.
690-720 Sheppard Avenue East 22 217053 NNY 17 OZ Jenny Choi 2023-07-25 7 p.m. – 9 p.m.
99 & 109 Cartwright Avenue, 130 Bentworth Avenue
[Cancelled]
23 160614 NNY 08 OZ Jason Xie 2023-08-01 [Cancelled]
566-576 Sherbourne Street and 29-37 Linden Street 23 138754 STE 13 OZ Abraham Plunkett-Latimer 2023-08-08 6:30 p.m. – 8 p.m.
3080-3120 Dufferin Street 22 192733 NNY 08 OZ Marty Rokos 2023-08-03 6:30 p.m. – 8 p.m.
1365-1375 Yonge Street
[Cancelled]
23 154139 STE 12 OZ Chris Pereira 2023-08-09 [Cancelled]
1710 Ellesmere Road 23 165474 ESC 24 OZ Kelly Dynes 2023-08-14 6:30 p.m. – 8 p.m.
Toronto Metropolitan University City-wide Zoning By-law 569-2013 Harmonization 22 242103 STE 13 OZ Jamie Atkinson 2023-08-23 6 p.m. – 7:30 p.m.
494-526 Richmond Street East and 156 and 162 Parliament Street 23 173467 STE 13 OZ Jeremy Humphrey 2023-08-29 6:30 p.m. – 8 p.m.
191-201 Sherbourne Street 20 224763 STE 13 OZ Christy Chow 2023-09-05 6 p.m. – 7:30 p.m.
8-18 Camden Street 23 177928 STE 10 OZ Patricia Cho 2023-09-05 6 p.m. – 7:30 p.m.
Night Economy Review N/A Jamie Atkinson 2023-09-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
Night Economy Review N/A Jamie Atkinson 2023-09-07 1 p.m. – 2:30 p.m.
Bill 109 Implementation: Phase 3 23 191976 CPS 00 OZ Michelle Drylie 2023-09-07 6:30 p.m. – 8 p.m.
Ontario Place Development Application Public Consultation 22 233864 STE 10 OZ Colin Wolfe 2023-09-07 3 p.m. – 8:30 p.m.

Beanfield Centre, 105 Princes’ Boulevard Toronto, ON M6K 3C3

2 and 80 Union Street
(St. Clair – Old Weston SmartTrack/GO Station)
23 138819 STE 09 OZ Thomas Rees 2023-09-11 7 p.m. – 8 p.m.
135 Isabella Street 23 158798 STE 13 OZ Paul Johnson 2023-09-12 6 p.m. – 7:30 p.m.
Our Plan Toronto: OPA 683 Statutory Public Open House – East Harbour
(21 Don Valley Parkway, 30 Booth Avenue, and 375-385 Eastern Avenue)
Municipal Comprehensive Review Official Plan Team 2023-09-12 6 p.m. – 8 p.m.
Ontario Place Development Application Public Consultation 22 233864 STE 10 OZ Colin Wolfe 2023-09-12 7 p.m. – 9 p.m.
17-41 Henning Avenue 23 176474 NNY 08 OZ Cathie Ferguson 2023-09-12 6:30 p.m. – 8 p.m.
2491 Lake Shore Boulevard West 22 168205 WET 03 OZ Prabhat Dahal 2023-09-13 7 p.m. – 8:30 p.m.
64 Prince Arthur Avenue 23 175768 STE 11 OZ Corinna Prior 2023-09-13 6 p.m. – 7:30 p.m.
2619-2621 Bayview Avenue and 6 Heathcote Avenue 22 139863 NNY 15 OZ Amie Chung 2023-09-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1099 Broadview Avenue 23 159680 STE 14 OZ Seanna Kerr 2023-09-13 7 p.m. – 9 p.m.
140 Merton Street 19 114200 STE 12 OZ Doris Ho 2023-09-14 7 p.m. – 9 p.m.

140 Merton Street – Ground Floor

2636-2654 Eglinton Avenue West and 1856 & 1856A Keele Street 22 241754 WET 05 OZ Prabhat Dahal 2023-09-18 7 p.m. – 8:30 p.m.

Greenborough Community Church
2000 Keele St
Toronto, ON L6M 3Y4

470 Sentinel Road and 1, 35 & 40 Fountainhead Road 21 251925 WET 07 OZ Daniel Hahn 2023-09-19 6 p.m. – 8 p.m.

York Woods Public Library
1785 Finch Avenue West
North York, ON
M3N 1M6

Bill 97 “Area of Employment” Official Plan Amendment and Update on Expanding Uses in Employment Areas Study 23 130806 CPS 00 TM Kyle Pakeman 2023-09-19 6 p.m. – 8 p.m.
778-788 King Street West 21 237249 STE 10 OZ Aileen Keng 2023-09-20 7 p.m. – 8:30 p.m.
Mid-Rise Rear Transition Performance Standards Review and Draft Update (A.M. Session) 23 162751 CPS 00 TM Rong Yu and John Duncan 2023-09-20 10:30 a.m. – 12 p.m.
Mid-Rise Rear Transition Performance Standards Review and Draft Update (P.M. Session) 23 162751 CPS 00 TM Rong Yu and John Duncan 2023-09-20 7 p.m. – 8:30 p.m.
1233 Yonge Street and 9 Woodlawn Avenue East 21 251886 STE 11 OZ Chris Pereira 2023-09-27 6 p.m. – 7:30 p.m.
2823, 2825, 2827 and 2829 Eglinton Avenue East 22 139337 ESC 20 OZ Jeffery Sinclair 2023-09-27 7 p.m. – 8:30 p.m.
1276 Islington Avenue 22 242163 WET 03 OZ Desiree Liu 2023-09-28 7 p.m. – 8:30 p.m.
799 Brimley Road 23 122036 ESC 21 OZ Bita Mahjoubi 2023-10-04 6:30 p.m. – 8 p.m.
1365-1375 Yonge Street 23 154139 STE 12 OZ Chris Pereira 2023-10-04 6 p.m. – 7:30 p.m.
5359 Dundas Street West 23 140448 WET 03 OZ Desiree Liu 2023-10-04 7 p.m. – 8:30 p.m.
2221 & 2223 Kennedy Road and 3, 5 & 7 Collingwood Street 22 222952 ESC 22 OZ Bram Bulger 2023-10-05 6 p.m. – 7:30 p.m.
1266 Queen Street West 23 136834 STE 04 OZ Doris Ho 2023-10-10 6 p.m. – 8 p.m.
1437-1455 Queen Street West 23 147008 STE 04 OZ Kirk Hatcher 2023-10-10 6 p.m. – 8 p.m.
EHON Major Street Initiative N/A EHON@toronto.ca 2023-10-12 4:30 p.m. – 7 p.m.

Scarborough Civic Centre
150 Borough Drive,
Toronto, ON M1P 4N7
(Council Chambers/Rotunda)

307 Sherbourne Street 18 213029 STE 28 SA Jeremy Humphrey 2023-10-12 6:30 p.m. – 8p.m.
EHON Major Street Initiative N/A EHON@toronto.ca 2023-10-16 5 p.m. – 7:30 p.m.

Toronto City Hall
100 Queen Street West
Toronto, ON M5H 2N2
(City Hall Rotunda)

4231-4241 Dundas Street West 23 122250 WET 03 OZ Ali Meghani 2023-10-16 7 p.m. – 8:30 p.m.
Update Downsview Environmental Assessment Study Open House N/A Alicia Rinaldi 2023-10-16 11 a.m. – 7 p.m.

Toronto Public Library
Downsview Branch
2793 Keele Street
Toronto, ON M3M 2G3
(Main Floor Meeting Room)

EHON Major Street Initiative N/A EHON@toronto.ca 2023-10-17 4:30 p.m. – 7 p.m.

Etobicoke Civic Centre
399 The West Mall
Toronto, ON M9C 2Y2
(Council Chambers/Foyer)

7 Laxton Avenue 23 166287 STE 04 OZ Patrick Miller 2023-10-17 6 p.m. – 8 p.m.
2079-2111 Yonge Street, 9-11, 21, & 31 Hillsdale Avenue East & 12-18 Manor Road East 23 200789 STE 12 OZ Kai Zhou 2023-10-17 6 p.m. – 7:30 p.m.
1802 Bayview Avenue 23 163199 NNY 15 OZ Angela Zhao 2023-10-17 6 p.m. – 8 p.m.
EHON Major Street Initiative N/A EHON@toronto.ca 2023-10-18 5 p.m. – 7:30 p.m.

North York Centre Atrium
5150 Yonge Street
Toronto, ON M2N 6L8

1291-1311 Gerrard Street East and 243-247 Greenwood Avenue 23 140447 STE 14 OZ Steven Barber 2023-10-18 Cancelled
1650 Military Trail 23 146704 ESC 25 OZ Bram Bulger 2023-10-19 6:30 p.m. – 8 p.m.
10-18 Abitibi Avenue 23 171311 NNY 18 OZ Heather Au 2023-10-23 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
33-43 Centre Avenue 23 253018 NNY 18 OZ Heather Au 2023-10-23 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
21-25 Windsor Street 23 167119 WET 03 OZ Giulia Acuto 2023-10-23 7 p.m. – 9 p.m.
Kensington Market Heritage Conservation District Open House N/A Tatum Taylor Chaubal 2023-10-24 7:30 p.m. – 8:30 p.m.

St. Stephen-in-the-Fields Church
103 Bellevue Avenue
Toronto, ON M5T 2N8
(College Street entrance)

Kensington Market Heritage Conservation District Open House N/A Tatum Taylor Chaubal 2023-10-24 4 p.m. – 5:30 p.m.

St. Stephen-in-the-Fields Church
103 Bellevue Avenue
Toronto, ON M5T 2N8
(College Street entrance)

1122 Islington Avenue 22 221435 WET 03 OZ Pavel Kopec 2023-10-24 7 p.m. – 8:30 p.m.
4181 Sheppard Avenue East 23 148273 ESC 22 OZ Laura Dainard 2023-10-25 6:30 p.m. – 8 p.m.
EHON Major Streets Study – Proposals Report Webinar 2 N/A Brooke Marshall and Samuel Baptiste 2023-10-25 6 p.m. – 8 p.m.
EHON Major Streets Study – Proposals Report Webinar 1 N/A Brooke Marshall and Samuel Baptiste 2023-10-25 2:30 p.m. – 4:30 p.m.
Zoning By-law Simplification and Modernization in Low-rise Residential Zones study N/A Matthew Zentner 2023-10-26 6 p.m. – 7:30 p.m.
2775 Jane Street N/A Daniel Hahn 2023-10-26 6:30 p.m. – 8:30 p.m.

Oakdale Community Centre
350 Grandravine Avenue
North York, ON
M3J 1B3

Zoning By-law Simplification and Modernization in Low-rise Residential Zones study N/A Matthew Zentner 2023-10-27 1 p.m. – 2:30 p.m.
333 Lake Shore Boulevard East 23 167792 STE 10 OZ Chris Hilbrecht and Steven Barber 2023-11-01 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
259 Lake Shore Boulevard East 23 167778 STE 10 OZ Chris Hilbrecht and Steven Barber 2023-11-01 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
3600 Finch Avenue East and 2950 Birchmount Road 22 222351 ESC 22 OZ Laura Dainard 2023-11-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
Updating Policies for Infrastructure and Utility Projects in Parks and Open Space Areas:
Draft Official Plan Amendment
N/A Mario Giambattista 2023-11-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
Updating Policies for Infrastructure and Utility Projects in Parks and Open Space Areas:
Draft Official Plan Amendment
N/A Mario Giambattista 2023-11-01 1:30 p.m. – 3 p.m.
Malvern Town Centre Proposal & Planning Framework N/A MalvernTownCentre@toronto.ca 2023-11-02 6 p.m. – 8 p.m.

Malvern Recreation Centre
30 Sewells Road, Scarborough, ON M1B 3G5
(Gymnasium)

OR

Join Virtually:
Meeting: 263 1762 2896
Passcode: MMRC2023

OR

Join by Phone:
(416)-915-6530
Access Code:263 1762 2896
Passcode: 66722023

259 Lake Shore Boulevard East 23 167778 STE 10 OZ Chris Hilbrecht and Steven Barber 2023-11-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.

St. Lawrence Hall
3rd Floor
157 King Street East
Toronto, ON M5C 1G9

333 Lake Shore Boulevard East 23 167792 STE 10 OZ Chris Hilbrecht and Steven Barber 2023-11-06 6:30 p.m. – 8:30 p.m.

St. Lawrence Hall
3rd Floor
157 King Street East
Toronto, ON M5C 1G9

27-29 Parkcrest Drive 22 216036 ESC 20 OZ Marian Barsoum 2023-11-08 6 p.m. – 7:30 p.m.
5951 Steeles Avenue 23 165945 ESC 23 SA Laura Dainard 2023-11-15 6:30 p.m. – 8 p.m.
Update Downsview Study N/A Alicia Rinaldi 2023-11-21 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
1134 Queen Street East 23 198001 STE 14 OZ Raymond Tung 2023-11-21 7 p.m. – 9 p.m.
4884-4896 Dundas Street West 22 139836 WET 03 OZ Giulia Acuto 2023-11-23 7 p.m. – 9 p.m.
Chinatown Planning Study (Chinatown Tomorrow Planning Initiative) – Open House 23 190155 SPS 00 TM Patricia Cho 2023-11-25 2 p.m. – 5 p.m.

China Centre Mall
222 Spadina Avenue, Lower level
Toronto, ON, M5T 3B3

Jane Finch Initiative Public Meeting #5 – In Person 19 125312 WPS00 OZ Leah Birnbaum 2023-11-25 12 p.m. – 5 p.m.

Jane Finch Mall
1911 Finch Avenue West
North York, ON M3N 2V2
at the EarlyOn Centre

2-16 Denarda Street 23 174306 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-11-27 6:30 p.m. – 8:00 p.m.

The Learning Enrichment Foundation (LEF)
116 Industry Street
Toronto ON, M6M 4L8

5-15 Denarda Street 23 174322 WET 05 OZ Rabia Ahmed 2023-11-27 8 p.m. – 9:30 p.m.

The Learning Enrichment Foundation (LEF)
116 Industry Street
Toronto ON, M6M 4L8

North York at the Centre – Visioning Workshop N/A nycentre@toronto.ca 2023-11-28 6:30 p.m. – 8:30 p.m.

North York Memorial Community Hall
5110 Yonge Street
Toronto, ON, M2N 5W4

Jane Finch Initiative Public Meeting #5 – Virtual 19 125312 WPS00 OZ Leah Birnbaum 2023-11-28 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
Jane Finch Initiative Pop-Up Community Consultation 19 125312 WPS00 OZ Leah Birnbaum 2023-11-29 5 p.m. – 8 p.m.

Jane Finch Mall
1911 Finch Avenue West
North York, ON M3N 2V2
at the EarlyOn Centre

Liberty Village Public Realm Strategy N/A George Pantazis 2023-11-30 6 p.m. – 8 p.m.

2 Fraser Avenue, Toronto ON M6K 1Y6

Jane Finch Initiative Pop-Up Community Consultation 19 125312 WPS00 OZ Leah Birnbaum 2023-11-30 5 p.m. – 8 p.m.

Jane Finch Mall
1911 Finch Avenue West
North York, ON M3N 2V2
at the EarlyOn Centre

3501 Dufferin Street 22 234887 NNY 06 OZ Perry Korouyenis 2023-12-05 6:30 p.m. – 8 p.m.
Wynford-Concorde Focused Area Study Kick-off Open House N/A Marian Prejel 2023-12-05 5 p.m. – 8:30 p.m.

Japanese Canadian Cultural Centre
6 Sakura Way
Toronto, ON M3C 1Z5

10 Pauline Ave 23 160053 STE 09 OZ Kirk Hatcher 2023-12-05 6 p.m. – 8 p.m.
8 and 10 Hyde Park Circle 23 145949 NNY 15 OZ Ingrid Fung 2023-12-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
181-195 Dundas Street West and 63 Centre Avenue 22 204655 STE 10 OZ Asif Patel 2023-12-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
EHON Major Streets Study – City Wide Webinar 3 20 175353 STE 10 TM Brooke Marshall 2023-12-06 6 p.m. – 7:30 p.m.
280 Viewmount Avenue 22 241838 NNY 08 OZ Valeria Maurizio 2023-12-06 6:30 p.m. – 8 p.m.
80-86 Lynn Williams Street and 70 Western Battery Road 23 216060 STE 10 OZ George Pantazis 2023-12-07 6 p.m. – 7:30 p.m.
99 Cartwright Avenue 23 160614 NNY 08 OZ Jason Xie 2023-12-11 6:30 p.m. – 8 p.m.
2031 Kennedy Road 23 219355 ESC 21 OZ Amanda DiGirolamo 2023-12-12 6:30 p.m. – 8 p.m.
171-175 Lowther Road 23 223597 STE 11 OZ Aviva Pelt 2023-12-18 6 p.m. – 8 p.m.
40 Walmer Road 23 217877 STE 11 OZ Aviva Pelt 2023-12-18 6 p.m. – 8 p.m.
211-219 Gerrard Street East 23 192767 STE 13 OZ Tiffany Ly 2023-12-19 6 p.m. – 7:30 p.m.
1911 Finch Avenue West (Jane Finch Mall) 23 184369 WET 07 OZ Daniel Hahn 2024-01-09 6 p.m. – 8 p.m.

Toronto Public Library – York Woods Branch
1785 Finch Avenue West
Toronto, ON M3N 1M6

4151-4155 Sheppard Avenue East 23 228704 ESC 22 OZ Laura Dainard 2024-01-10 6:30 p.m. – 8 p.m.
2157-2183 Lawrence Avenue East 23 205666 ESC 21 OZ Tommy Karapalevski 2024-01-11 6 p.m. – 7:30 p.m.
4700 Bathurst Street 20 187617 NNY 06 OZ Jason Xie 2024-01-16 6:30 p.m. – 8 p.m.
3174-3182 Eglinton Avenue East and 1 to 7 Centre Street 23 143925 ESC 24 OZ Tommy Karapalevski 2024-01-18 6 p.m. – 7:30 p.m.
26-34 Nipigon Avenue 23 198805 NNY 18 OZ Diana DiGirolamo 2024-01-29 7 p.m. – 8:30 p.m.
710 The West Mall 23 180580 WET 02 OZ Nicholas Deibler 2024-01-31 7 p.m. – 8:30 p.m.
1519 Birchmount Road 22 112333 ESC 21 OZ Tommy Karapalevski 2024-01-31 6 p.m. – 7:30 p.m.
2453-2469 (2461) Bloor Street West 23 181154 STE 04 OZ Melanie Schneider 2024-01-30 6 p.m. – 8 p.m.
2161 Yonge Street 23 223634 STE 12 OZ Shane Taylor 2024-01-30 6:30 p.m. – 7:30 p.m.
517 & 523 Richmond Street East and 97, 105, 111 & 115 Berkeley Street 23 238365 STE 13 OZ Tiffany Ly 2024-01-30 6 p.m. – 7:30 p.m.
Eglinton Crosstown West Extension Transit Enabling Zoning Consultation 23 142796 STE 10 OZ Margherita Cosentino 2024-02-01 6:30 p.m. – 8 p.m.
2771 and 2773 Victoria Park Avenue 23 214176 ESC 22 OZ Bram Bulger 2024-02-01 6 p.m. – 7:30 p.m.
461 Sheppard Avenue East 23 230561 NNY 18 OZ Heather Au 2024-02-05 6:30 p.m. – 8 p.m.
26-38 Hounslow Avenue 23 219525 NNY 18 OZ Shareefah Rene 2024-02-12 6:30 p.m. – 8 p.m.
3374 Keele Street
(Application Meeting)
20 228056 NNY 06 OZ Ben DiRaimo 2024-02-12 3 p.m. – 5 p.m.
City-Initiated Reallocation of Dormant Section 37 Funds in University-Rosedale (Ward 11) 23 237998 STE 10 OZ Jason Tsang 2024-02-13 12:30 p.m. – 1:30 p.m.
123 Garratt Boulevard 22 148540 NNY 06 OZ Sophie Knowles 2024-02-13 6:30 p.m. – 8:30 p.m.
(Presentations at 6:30 & 7:30 p.m.)Ancaster Community Recreation Centre
41 Ancaster Road
Toronto, ON
M3K 1S7
(Multipurpose Room)
PlazaPOPS – Temporary Use Zoning By-law to Enable Public Spaces on Private Property in Wexford 24 102815 STE 10 OZ Jamie Atkinson 2024-02-13 11 a.m. – 12 p.m.
72 Church Avenue 19 221984 NNY 18 OZ Jenny Choi 2024-02-15 7 p.m. – 8:30 p.m.
29 Pleasant Boulevard N/A Cameron Williamson 2024-02-20 6 p.m. – 7:30 p.m.
Coronation Drive Employment Area Review N/A Bram Bulger 2024-02-20 6 p.m. – 8 p.m.

Heron Park Community Recreation Centre
292 Manse Road
Toronto, ON
M1E 3V4